BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky majú za sebou prvý týždeň rokovania parlamentu, za ktorý stihli prerokovať zákon roka, štátny rozpočet aj vládny návrh novely exekučného poriadku. Odmeny exekútorov z exekúcií by sa mali podľa novely ministersky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) výrazne znížiť.
Hnutiu Sme rodina sa podarilo presvedčiť ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, aby súhlasila s ich pozmeňujúcim návrhom, ktorý predložil Peter Pčolinský k vládnemu návrh novely exekučného poriadku. Pod pozmeňujúci návrh Pčolinského sa na základe dohody podpísalo 26 koaličných i opozičných poslancov.
Neúmerné zadlžovanie
Pozmeňujúci návrh Pčolinského k exekučnému poriadku stanovuje, že odmena exekútora pri exekúcii zameranej na vymáhanie peňažných nárokov sa určí ako percento z vymáhanej sumy a výšku vymáhanej sumy nemôže presiahnuť.
"„Súčasná právna úprava vytvára stav, keď pri dlžných sumách častokrát výrazne presahuje odmena exekútora výšku pôvodnej pohľadávky. Aj to spôsobuje, že sociálne slabé skupiny obyvateľstva sa neúmerne zadlžujú," povedal Pčolinský. To sa týka aj náhrady trov konania, ktoré nemôžu byť vyššie ako je vymáhaný nárok. Pčolinský považuje dohodu na týchto zmenách za úspech, ktorá pomôže tisíckam ľudí. „Teším sa, že sme sa zhodli a že môžem súhlasiť s návrhom Petra Pčolinského, pretože jeho návrh je krok k férovým exekúciám,“ povedala Žitňanská.
O novele poslanci rokovali v závere štvrtého dňa 11. schôdze NR SR v tomto volebnom období. Hlasovať sa o ňom, rovnako ako o ostatných prerokovaných návrhoch z dielne ministerky, bude v utorok. V pondelok, piaty deň 11. schôdze budú zákonodarcovia rokovať do devätnástej hodiny. Hlasovať počas celého dňa však nebudú.
O poplatku za rozvoj
Parlament bude rokovať v druhom čítaní o návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj. Poslanci za Most-Híd v predloženom návrhu doplnili stavby, ktoré napriek nevyhnutnosti stavebného povolenia na ich realizáciu nepodliehajú poplatku za rozvoj. Ide podľa nich najmä o stavebné činnosti týkajúce sa rekonštrukcie obvodového plášťa stavby, najmä zateplenia bytových domov, a stavebné činnosti súvisiace s údržbou stavby.
Podmienkou je, aby pri týchto stavebných úpravách, ktoré priamo súvisia s obnovou bytových domov, ako aj iných stavieb, neboli zároveň zmenené ich podlahové plochy. Navrhovaná účinnosť novely zákona po schválení je 1. januára 2017. Súčasný zákon o miestnom poplatku za rozvoj určuje poplatkovú povinnosť za každé vydané právoplatné stavebné povolenie. Stavebný zákon však určuje len procesné podmienky vydávania stavebných povolení.
Chyba v zákone
Po prijatí novely zákona sa podľa strany Most-Híd poplatok za rozvoj nebude týkať zatepľovania a rekonštrukčných prác súvisiacich s údržbou budov. Doterajšia prax ukázala nejednoznačnosť a chybu v súčasnosti platnom znení zákona. Ak by zákon podľa poslanca za Most-Híd Gábora Gála zostal v nezmenenej podobe, mohol by poplatok za rozvoj pri maximálnej sadzbe za zateplenie bežného trojizbového panelového bytu byť až 2,5 tis. eur.
Viaceré pozmeňujúce návrhy predloží v druhom čítaní poslanec za SaS Miroslav Ivan, ktorý navrhuje napríklad to, aby miestny poplatok nebol v rozmedzí od 10 do 35 eur za meter štvorcový, ale aby bol od nula do 35 eur. Ako dôvod uvádza, že sa tak vyjde v ústrety obciam, ktoré chcú v niektorých svojich častiach výstavbu podporiť.