BRATISLAVA. Skupinka poslancov vedená aktivistom Antonom Chromíkom sa podľa Asociácie zábavy a hier (AZAH) a Asociácie prevádzkovateľov videohier (APV) snaží premeniť novelu zákona o hazarde na prohibičnú, čo bude mať za následok nielen obrovský výpadok príjmov do štátnej kasy, ale zároveň vytvorenie čierneho trhu a nulovú ochranu rizikových hráčov.
Likvidácia trhu
Obe asociácie upozorňujú, že návrh novely zákona prešiel druhým čítaním a sprevádzalo ho sedem pozmeňujúcich návrhov, pričom päť predložili poslanci z hnutia OĽaNO-NOVA, ktorí údajne spolupracujú s Chromíkom.
Asociácie pripomínajú, že tvrdé regulačné opatrenia, ktoré obsahuje vládny návrh zákona už v tejto podobe, zlikvidujú polovicu súčasného trhu, pretože hracie zariadenia viac nebudú môcť byť umiestnené v pohostinstvách, ale len vo veľkých herniach s minimálnym počtom strojov dvanásť oproti doterajším piatim.
Zvýšilo sa aj odvodové zaťaženie a znížilo sa kvórum petície potrebnej na zákaz hazardu pre Bratislavu a Košice. V týchto mestách už netreba vyzbierať 30, ale len 20 percent podpisov.
Aktivisti podľa asociácií ústami poslancov OĽaNO žiadajú úplne vypustenie nutnosti petície alebo len 15 percent podpisov pod petíciu. „Toto šachovanie s kvórom považujeme za účelové.
Nevyriešená otázka petície
Doteraz sa totiž nevyriešila otázka bratislavskej petície. Už päť mesiacov nevieme, koľko má hlavné mesto platných podpisov a tlak na vládu i znižovanie kvóra napovedá, že ich nebude dosť na zákaz, o ktorý sa tak aktivisti usilujú.
Umelo vytvárajú okolo tohto podnikania hystériu, dokonca im za to ešte aj vo svojej reči poďakoval poslanec OĽaNO a autor jedného z pozmeňujúci návrhov Eduard Heger,“ povedala Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier.
Podľa Lukáčovej títo poslanci sa tvária, že im ide o ešte prísnejšiu reguláciu, no v skutočnosti pripravujú pôdu pre aktivistov okolo Chromíka, aby bez nutnosti petície chodili od mesta k mestu ako doteraz a presviedčali miestnych poslancov o zákaze.
„Chromík už teraz zbiera finančné prostriedky na celoštátnu kampaň proti hazardu. Skúsenosti s takouto nenávistnou kampaňou už má po referende za rodinu. Hoci bolo neúspešné, Slováci zaňho zaplatili miliónmi eur,“ vyhlásila Lukáčová a pripomenula, že strach o stratu pracovných miest prišli pred národnú radu minulý týždeň vyjadriť stovky zamestnancov herní z celého Slovenska a v utorok sa zídu opäť. Tento priemysel totiž zamestnáva 12-tisíc ľudí.
Novela zákona o hazarde
Poslanci Národnej rady SR v októbri posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o hazarde, ktorú predložilo ministerstvo financií. O definitívnej podobe zákona rozhodnú poslanci v utorok. Podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sa majú schválením novely sprísniť.
Dôležitou zmenou podľa ministerstva financií je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem.
Novela presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných päť na 12 kusov. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.