SME

Viac ako 100 miliónov eur. Slovensko môže čerpať Nórske granty

Island, Lichtenštajnsko a Nórsko prispejú k znižovaniu rozdielov na Slovensku.

Elisabeth Vik Aspakerová (vľavo) a Miroslav Lajčák (vpravo).Elisabeth Vik Aspakerová (vľavo) a Miroslav Lajčák (vpravo). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovensko je už tradične lídrom rokovania o uzavretí memoránd a finančných mechanizmov spomedzi všetkých 16 prijímateľských krajín nórskych grantov. V predchádzajúcom období sme boli prvou, tentokrát sme druhou krajinou, ktorá podpisom memoranda potvrdila svoj záujem čerpať finančné prostriedky Nórska, Islandu a Lichtenštajnska.

Po podpise takzvaných Nórskych grantov to na pôde Úradu vlády SR povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Za nórsku stranu podpísala memorandum ministerka Nórskeho kráľovstva pre EÚ a Európsky hospodársky priestor (EHP) Elisabeth Vik Aspakerová, ktorá povedala, že toto memorandum má väčší význam, ako len zlepšiť obchodné a ekonomické vzťahy medzi krajinami.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to naša spoločná zodpovednosť za spoločnú budúcnosť Európy," povedala Aspakerová. Preto sa Nórsko rozhodlo už tretíkrát podporiť "rozvoj podnikania, zmiernenie klimatických zmien, inklúziu zraniteľných skupín a menšiny, občiansku spoločnosť či spoluprácu v kultúrnej oblasti" sumou viac ako 100 miliónov eur.

Doteraz šli peniaze na vyše 500 projektov

Na podpise memoránd sa zúčastnila aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad a generálny riaditeľ sekcie bilaterálnych finančných nástrojov Úradu vlády SR Ján Krak. Ten zdôraznil, že od roku 2004 sa peniaze z nórskych fondov použili na Slovensku na viac ako 500 projektov.

Nórske peniaze sme v minulosti použili napríklad na rekonštrukciu bratislavskej Reduty, ktorá sa stala hlavným dejiskom a "výkladnou skriňou" pre najdôležitejšie podujatia slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Lajčák vyzdvihol použitie nórskych grantov na projekty Pro Monumenta - prevencia údržbou, ktorý pomáha pri revitalizácii a zachovávaní kultúrneho a prírodného dedičstva, ale aj na renováciu hradu Devín, obnovu Rosenfeldovho paláca v Žiline či štátneho divadla v Košiciach.

Uzavretie memoránd o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu schválila vláda na svojom 37. zasadnutí v stredu 23. novembra.

Do roku 2021 tak Island, Lichtenštajnsko a Nórsko finančne prispejú k znižovaniu hospodárskych a sociálnych rozdielov na Slovensku. Ako prijímateľský štát dostaneme z mechanizmu hospodárskeho priestoru 54 900-tisíc eur, desať percent z nich je však vyčlenených pre fond pre občiansku spoločnosť. Slovensko tak získa po odpočítaní nákladov prispievateľských štátov na riadenie 50 782 500 eur. Z národných peňazí vyčleníme pre tento mechanizmus takmer sedem miliónov eur (6 674 737 eur).

SkryťVypnúť reklamu

Na vzdelávanie či zelené inovácie v priemysle

Z Nórskeho finančného mechanizmu bude Slovensku k dispozícii suma 58 200-tisíc eur, jedno percento z celkovej sumy je však vyčlenené pre fond na podporu dôstojnej práce a tripartitného dialógu. Čistý príspevok pre Slovensko po odpočítaní nákladov pre Nórsko za riadenie tohto mechanizmu tak predstavuje 53 835-tisíc eur. Z národných peňazí vyčleníme pre nórsky mechanizmus viac ako osem miliónov eur (8 801 120 eur).

Medzi prioritné oblasti, na ktoré by sa mali použiť finančné prostriedky týchto krajín z mechanizmu hospodárskeho spoločenstva, patria vzdelávanie a podnikanie mladých, zelené inovácie v priemysle a verejnoprospešné technológie, zníženie zraniteľnosti voči zmene klímy, riadenie kultúrneho dedičstva s dôrazom na kultúru menšín, zlepšenie efektívnosti a transparentnosti slovenských štátnych inštitúcií či posilnenie občianskej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Na týchto programoch sa spolu so slovenskými partnermi budú podieľať Nórske centrum pre medzinárodnú spoluprácu vo vzdelávaní, Nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energetiku (NVE), nórske a islandské kartografické orgány, Rada Nórska pre umenie (ACN) či Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Budú skúmať pokrok v implementáciách cieľov

Z Nórskeho finančného mechanizmu pôjdu peniaze na výskum a vzdelávanie, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby so silným zameraním sa na zraniteľné skupiny s vysokým rizikom vylúčenia ako sú Rómovia, pomoc starším a chorým, životné prostredie a klímu či predchádzanie domácemu a rodovo podmienenému násiliu a ochranu a pomoc obetiam. Partnerskými organizáciami pre tieto programy budú Rada Európy, Nórska agentúra životného prostredia či Nórske riaditeľstvo pre zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

Zodpovednosť za dosiahnutie cieľov Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a cieľov Nórskeho finančného mechanizmu, ale aj ich implementáciu je zodpovedný Odbor grantov Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska Úradu vlády SR.

Najneskôr do 31. decembra 2020 preskúmajú zmluvné strany oboch memoránd pokrok v implementácii a dosahovaní cieľov memoránd na Slovensku a podľa toho sa dohodnú na presune finančných prostriedkov v rámci jednotlivých programov a medzi nimi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 935
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 343
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 740
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 075
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 162
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 054
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 880
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 445
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu