autor: tasr, sita
BRATISLAVA. Odmena pre exekútora už nebude môcť presiahnuť samotnú istinu, teda vymáhanú dlžnú sumu. Na utorňajšej tlačovej konferencii to oznámil opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) na margo opozičného pozmeňujúceho návrhu k novele Exekučného poriadku, ktorý v utorok plénum Národnej rady SR podporilo.
Môže vymáhať asi polovicu
"Dnes je stav taký, že je pohľadávka napr. 20 eur, ale minimálna odmena pre exekútora môže byť 33 eur bez DPH. Tomuto je koniec. Ak máme pohľadávku 13 eur, tak vrátane odmeny, poplatkov a trov právneho zastúpenia máme z 13-eurovej pohľadávky 120 eur. Pozmeňujúci návrh spôsobí, že zo 120 eur bude môcť exekútor vymáhať zruba polovicu," vysvetlil Pčolinský.
Schválenou zmenou sa tiež určuje, že trovy právneho zastúpenia nemôžu byť vyššie ako samotný dlh.
Líder Sme rodina Boris Kollár priznal, že so schválením pozmeňujúceho návrhu ako opozičná strana nepočítali. "Keď sme raz niečo ľuďom sľúbili, tak to dodržíme. Povedali sme, že sa budeme snažiť chrániť ohrozené skupiny obyvateľstva, ako sú matky s deťmi či dôchodcovia. Podarila sa nám fantastická vec, preto sme tu a tie veci meniť budeme," deklaroval Kollár.

Cieľom samotnej vládnej novely Exekučného poriadku je skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, odbremenenie súdov od exekučnej agendy a tým zlepšenie prístupu k spravodlivosti. Právna norma je súčasťou reformného balíka, s ktorým prišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Zmeny v zákone majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie.
Rezort pod vedením Žitňanskej chce odbremeniť súdy od agendy spojenej s exekučnými konaniami. Tú sústreďuje na Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý sa stane jediným exekučným súdom na Slovensku.
Zvyšné súdy by sa mali venovať predovšetkým tomu, načo sú určené - riešeniu sporov. Ministerka tak očakáva zrýchlenie súdnych konaní ako-takých.
Dôvodom predloženia zmien je, aby exekučné konania boli férové. Tomu má napomôcť pretrhnutie väzby medzi oprávneným a súdnym exekútorom, väčšia disciplinárna zodpovednosť exekútorov a rovnomerné rozdeľovanie vecí medzi súdnymi exekútormi v rámci kraja.
Zmeny môžu pomôcť spravodlivosti
Zmeny v exekúciách a reštrukturalizáciách môžu výrazným spôsobom pomôcť justícii a zlepšiť prístup k spravodlivosti. Takto zhodnotila parlamentom v utorok schválené novinky ich predkladateľka ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Novela Exekučného poriadku podľa nej odbremení súdy a exekúcie budú efektívnejšie. Kapacity na súdoch sa uvoľnia tým, že exekučné konania bude mať na starosti jediný exekučný súd na Slovensku, ktorým sa stane Okresný súd v Banskej Bystrici.
Zmeny v Exekučnom poriadku majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie.
V novele prešla aj zmena, ktorá má zabrániť tomu, aby náklady exekúcie výrazne presiahli výšku vymáhanej pohľadávky. "Exekúcie budú férovejšie voči dlžníkom," povedala po schválení novely Žitňanská.
Novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii zas prináša novinky ako osobný bankrot. Zmeny majú zlepšiť dostupnosť možnosti oddlženia pre tých, ktorí sa z vlastnej viny alebo iných dôvodov ocitli v dlhovej pasci a nevedia sa z nej dostať.
Osobný bankrot bude podľa Žitňanskej možný dvoma spôsobmi. Prvým je konkurz. Pri predávaní majetku dlžníka však podľa Žitňanskej po novom nedôjde k tomu, aby dlžník zostal na ulici. Druhý spôsob osobného bankrotu je splátkový kalendár.
"Osobný bankrot je druhá šanca pre tých, ktorí sa ocitli v dlhovej pasci," uviedla ministerka spravodlivosti. Zmeny v zákone majú podľa nej tiež zabrániť zneužívaniu reštrukturalizácií. Po novom by mali nezabezpečení veritelia dostať v reštrukturalizácii aspoň 50 percent svojich pohľadávok.
Novela je prínosná, ale aj riziková
Schválená novela Exekučného poriadku je výrazným krokom vpred. Prináša množstvo pozitív, za ktoré Slovenská komora exekútorov roky bojovala, prináša však aj riziká. Vyplýva to zo stanoviska Slovenskej komory exekútorov, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa komory Stanislava Kolesárová.
Za významný krok považuje komora zavedenie náhodného prideľovania exekúcií na princípe krajov. Náhodný elektronický výber zaručí súdnemu exekútorovi väčšiu nezávislosť a výrazne zníži priestor pre korupciu, klientelizmus a neprípustné diktovanie podmienok veľkými veriteľmi.
Zavedie pre exekútorov v tejto oblasti rovnaké pravidlá, aké sa už úspešne osvedčili u sudcov či notárov. "Výsledkom tejto zmeny pre občanov bude zlacnenie a stransparentnenie exekučného procesu," uvádza sa v stanovisku.
Za prínos k vyššej vymožiteľnosti práva považujú tiež odbremenenie súdov od množstva rozhodovaní v exekučných konaniach a posilnenie nezávislosti súdneho exekútora.
"Vznik nového osobitného exekučného súdu, zavedenie paušálnych nákladov či posilnenie elektronickej komunikácie by malo výrazne prispieť k odľahčeniu všeobecných súdov a zmenšeniu prieťahov v súdnych konaniach," píše sa v stanovisku.
Správnosť nastavenia jednotlivých parametrov, napríklad jeden exekučný súd pre celé Slovensko, ukáže podľa exekútorov až prax. Upozorňujú však na riziko ohrozenia chodu viacerých exekútorských úradov pre zmeny spôsobu výpočtu odmeny exekútora.
"Prijatie pozmeňovacieho návrhu, podľa ktorého sa odmena exekútora stanovuje vo výške určitého percenta z vymoženej pohľadávky, je uprednostnenie verejnej mienky pred zodpovedným prístupom k fungovaniu exekútorskému stavu ako mimoriadne dôležitého prvku pre vymožiteľnosť práva na Slovensku," píšu exekútori.
Dodávajú, že aj v činnosti súdov, ktoré sú plne financované zo štátneho rozpočtu, sa viaceré poplatky odvádzajú od určitého percenta predmetnej sumy, napriek tomu však existuje minimálna výška súdneho poplatku, ktorú musí navrhovateľ zaplatiť.
Zdôrazňujú preto, že napriek verejnoprávnemu charakteru funkcie súdneho exekútora nie sú exekútorské úrady nijakým spôsobom financované zo štátneho rozpočtu. Ich chod, vrátane miezd zamestnancov, nájomného či administratívnych nákladov, ako aj iných vyvolaných nákladov zabezpečuje samotný súdny exekútor z odmeny.
"Súdni exekútori sú významným zamestnávateľom v Slovenskej republike, v ich úradoch pracuje nad 1 500 ľudí, prevažne mladých a vysokoškolsky vzdelaných," uviedla Kolesárová s tým, že odmena exekútora preto nie je odmenou v pravom slova zmysle, ale príjmom, z ktorého exekútor financuje všetky náklady, spojené s chodom úradu.
Exekútori preto považujú za mimoriadne dôležité využiť čas do účinnosti zákona na intenzívnu komunikáciu s ministerstvom spravodlivosti a ďalšími príslušnými inštitúciami, aby nastavenie ekonomických parametrov umožnilo exekútorom naďalej plniť svoju úlohu štátom poverených osôb na vykonávanie súdnych rozhodnutí.
Za pomoc núdznym vysoké pokuty
Schválená novela zákona o potravinách podľa poslanca NR SR Mareka Krajčího (OĽaNO) spôsobí, že za pomoc núdznym budú charitám hroziť až miliónové pokuty.
Ako povedal v utorok na tlačovej besede, potraviny po minimálnej dobe spotreby budú môcť distribuovať len tie charity, ktoré sa zaregistrujú ako potravinový podnik a zriadia si výdajňu.
„Ide o splnenie náročných podmienok, aké musí splniť akýkoľvek predajca potravy. Zároveň charitám hrozia aj rovnaké pokuty. Inšpektor po zistení chýb musí udeliť pokutu od sto eur. Ak nájde nebezpečnú potravinu, pokuta môže byť až 500-tisíc eur. Pri opakovaných zisteniach až päť miliónov eur,“ upozornil.
Parlament schválil novelu zákona o potravinách, ktorá umožňuje použiť potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti na charitatívne účely.
Na trh ich bude možné umiestniť iba bezodplatne, len ak sú bezpečné a slúžia verejnoprávnym účelom sociálnej pomoci či humanitárnej starostlivosti. Novela zákona má tiež zosúladiť zákon s požiadavkami Európskej komisie.