VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rozsiahla deprivácia ničí životy Rómov, deti s minimálnym vzdelaním majú slabé vyhliadky do budúcnosti, uviedla Agentúra Európskej únie pre základné práva FRA so sídlom vo Viedni.
FRA dnes zverejnila správu s názvom Druhý prieskum Európskej únie týkajúci sa menšín a diskriminácie (EU-MIDIS II): Rómovia - vybrané zistenia, ktorá je výstupom šesťmesačného prieskumu.
Agentúra ho zrealizovala v deviatich štátoch EÚ: Bulharsku, Českej republike, Grécku, Chorvátsku, Maďarsku, Portugalsku, Rumunsku, Španielsku a na Slovensku.
"Očividná neschopnosť dodržiavať ľudské práva našich rómskych komunít v Európe je neprijateľná. Miera deprivácie, marginalizácie a diskriminácie najväčšej menšiny v Európe je vážnym zlyhaním právnych predpisov politiky v EÚ a jej členských štátoch," tvrdí riaditeľ agentúry FRA Michael O´Flaherty.
“Uverejnením zistení chceme vyburcovať politických stratégov, aby prijali opatrenia a zamerali zdroje na nápravu tejto neprijateľnej situácie.
„
Európska únia kladie dôraz na zlepšovanie životov Rómov po stáročiach ich diskriminácie, ktorá vyvrcholila holokaustom za druhej svetovej vojny, keď bolo zabitých približne pol milióna Rómov.
V správe sa spomína aj zlepšenie v niektorých kategóriách od posledného prieskum v roku 2011, informovala dnes agentúra AP.
Agentúra EÚ pre základné práva FRA upozorňuje na pretrvávajúcu, všeobecne rozšírenú núdzu Rómov v krajinách, kde žije väčšina z odhadovaných šiestich miliónov Rómov Európskej únie.

Správa je založená na prieskume, v rámci ktorého sa získali informácie z takmer 8 000 osobných pohovorov s Rómami z deviatich členských štátov Európskej únie. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že je potrebné zabezpečiť
- podporu vzdelávania v ranom veku a integrované vzdelávanie;
- lepšie možnosti zamestnania a väčšiu sociálnu ochranu na odstránenie chudoby;
- cielené vzdelávanie a odbornú prípravu s osobitnou podporou pre rómsku mládež a rómske ženy v rámci prechodu zo základnej školy na strednú a pri hľadaní zamestnania.
V správe EU-MIDIS II sa uvádza:
- 80% opýtaných Rómov je vystavených riziku chudoby v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni 17%.
- 30% žije v domácnostiach bez prívodu vody a 46% nemá vnútornú toaletu, sprchu alebo kúpeľňu.
- 30% opýtaných rómskych detí žije v domácnostiach, kde niekto šiel spať s hladom aspoň raz za posledný mesiac.
- 53% rómskych detí navštevuje predškolské zariadenie, často menej ako polovica detí ich veku z celkovej populácie v rovnakej krajine.
- Len 30% opýtaných Rómov je v platenom pracovnom pomere v porovnaní s priemernou mierou zamestnanosti v EÚ, ktorá bola 70%-ná v roku 2015.
- 41% Rómov má pocit, že boli počas predchádzajúcich 5 rokov diskriminovaní v každodenných situáciách, napríklad pri hľadaní práce, v práci, v oblasti bývania, zdravotníctva a vzdelávania.
- 82% Rómov nepozná organizácie poskytujúce pomoc obetiam diskriminácie.
Zdroj: Tlačová správa FRA
Autor: FRA

Beata
Balogová
