BRATISLAVA. Je elementárnym záujmom všetkých, aby Národná rada SR bola orgán džentlmenský a rešpektovali sa v ňom pravidlá, ktoré sú stanovené. V parlamentnej rozprave k vetovanej novele Rokovacieho poriadku to v stredu vyhlásil Miroslav Číž (Smer).
"Ukazuje sa, že rokovací poriadok sleduje aj racionalitu vystúpení a má to obrovský význam. Každá organizácia má na začiatku stanovený program a sleduje sa, či sa dodržiava. Opozícia však zvolila čisto politický prístup," odkázal na margo kritiky z opozičných radov.
“Smer si už vyskúšal pobyt v opozícii a keď si myslí, že bude vládnuť stále, tak vám hovorím, že to tak nebude.
„
Podľa Číža má novela rokovacieho poriadku dva momenty, o ktorých má zmysel diskutovať. Prvým je obmedzenie dĺžky času na vystúpenie v rozprave a druhým povinnosť predsedajúceho sledovať porušovanie poriadku v sále a jeho právo vykázať poslanca.
"Nepočul som ale jediný moment vo vystúpeniach opozície, ktorý by naznačoval, že tieto ustanovenia sú nesprávne. Až 90 percent európskych parlamentov má opatrenia tohto typu a fungujú tak od nepamäti," povedal Číž.

Číž: S Obyčajnými nastúpil problém
Pripomenul, že v parlamente dochádza k pohŕdaniu právom a pokynmi predsedajúceho.
"Nastúpil problém, a ten sme cítili najmä odvtedy, ako prišla skupina OĽaNO. Začal s tým Alojz Hlina (v súčasnosti predseda KDH, pozn. TASR), ktorý provokoval, búchal topánkou, principiálne nerešpektoval predsedajúceho, fyzicky napádal. Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) vysypal kolegovi zo SaS (Martinovi Poliačikovi, pozn. TASR) na hlavu kýbeľ striekačiek. Môže byť záujmom kohokoľvek, vrátane prezidenta Andrej Kisku, aby toto pretrvávalo?" pýtal sa Číž.
Zsolt Simon (nezaradený) odmietol postoj niektorých koaličných poslancov, podľa ktorých hlava štátu vetovaním novely rokovacieho poriadku politikárči.
"Rokovací poriadok bez obmedzenia vystúpení tu bol doteraz, boli diskusné príspevky trvajúce viac ako 20 minút a neboli problémom. Nechajte priestor na politickú diskusiu v parlamente a neobmedzujte čas. Vláda je podriadená parlamentu a nie naopak," apeloval opozičný poslanec.

Simon: Občania sa zobúdzajú
Simon sa domnieva, že koalíciu bolí kritika zo strany opozície.
"Ale máte kauzy a zodpovedáte za ne vy. Máte pocit, že kritika zo strany opozície je neopodstatnená? Dajte si ruku na srdce a pochopíte, že je na mieste. Stotožňujem sa s pripomienkami prezidenta, lebo novela rokovacieho poriadku je náhubkovým zákonom," vyhlásil s tým, že vládna trojka chce obmedziť opozíciu.

"Varujem vás. Smer si už vyskúšal pobyt v opozícii a keď si myslí, že bude vládnuť stále, tak vám hovorím, že to tak nebude. Občania sa pomaly, ale isto, zobúdzajú. To, čo stvárate s týmto zákonom, je rovnaké, ako to, čo stvárali komunisti. Ale aj pre nich prišiel deň D, keď sa povedalo dosť. Keď priestor v parlamente obmedzíte, on sa raz vytvorí tak, ako sa v roku 1989 vytvoril na uliciach. A ten priestor vás zmetie," uzavrel Simon s prosbou, aby väčšina parlamentu vypočula šancu, ktorú dal plénu prezident a novelu rokovacieho poriadku opätovne neschválila.
Dušan Čaplovič (Smer) Simona upozornil, že pravidlá rokovacieho poriadku platia rovnako pre koalíciu aj opozíciu a neobsahuje voči žiadnej z týchto strán nič neštandardné. "Všade v zahraničí, kde som chodil ako podpredseda vlády, regula obmedzenia času existuje a platí aj pre koalíciu, aj pre opozíciu. Nerozumiem preto diskusii, že by bol zákon protiústavný či nedemokratický," povedal.
Matovič: Rokovaní poriadok rešpektovať nebudem
Predseda OĽaNO Igor Matovič v parlamente opakovane oznámil, že nebude rešpektovať nový Rokovací poriadok. Naďalej bude nosiť do rokovacej sály vizuálne pomôcky i bilbordy.
„Prijatím zákona zavriete ústa všetkým neslobodným opozičným poslancom NR SR. Väčšina z opozičných kolegov neukáže pomôcky, lebo nemôžu okradnúť rodinu o 2 000 eur za to, že nastavia koalícii zrkadlo. Deväťdesiatdeväť percent poslancov skloní hlavu pred touto šikanou, ale ja chcem sľúbiť, že všetky pomôcky ukazovať budem a pokuty na seba zoberiem,“ vyhlásil Matovič v rozprave k návrhu Rokovacieho poriadku.
„Môžete mi daj aj 50 pokút denne, budem to robiť. Budete to mať podané krutejšie, ako by ste nechali prejaviť sa poslancov. Na každého z vás si nájdem vec, ktorou vám budem znepríjemňovať život. Matovičovi nezatvoríte ústa. Bilbordových pomôcok tu budete mať trikrát viac ako doteraz. Mňa pokutami nezastrašíte,“ vyhlásil.
Matovič viackrát v prejave kritizoval predsedu NR SR a zároveň predsedu SNS Andreja Danka. Označil ho za zlodeja, rasistu a zakomplexovaného chudáčika.
Pre Kollára a Kotlebu je novela zbytočná
Starý Rokovací poriadok národnej rady je podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára dobrý a preto by sa koaliční poslanci mali vrátiť k zdravému rozumu. Ako uviedol v rozprave k prezidentom vrátenému zákonu, v sále počúvajú poslanci stále to isté.
„Nikto to už nepočúva. Ľudí to nezaujíma. Chcú zákony, ktoré im pomôžu ľahšie žiť,“ povedal. Podobný názor mal aj predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba, podľa ktorého rokovací poriadok občanov nezaujíma a rokovanie o ňom je mrhaním času.
Poslanci rokovali o:
- Odstránení výkladových nedostatkov v zákone o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Návrh na novembrovú schôdzu parlamentu predložila poslankyňa za SNS Eva Smolíková. Predložený návrh zákona podľa nej jednoznačne spresňuje postavenie majstrov odbornej výchovy, učiteľov odbornej praxe a učiteľov umeleckej praxe, ktorí vykonávajú pedagogickú činnosť na pracovisku praktického vyučovania v systéme duálneho vzdelávania ako pedagogických zamestnancov. „Keďže pracovisko praktického vyučovania je organizačná súčasť zamestnávateľa, v praxi vznikajú nejasnosti, či reálne aj naďalej ide o pedagogického zamestnanca,“ uvádza poslankyňa.
- Poslanci sa venovali aj zákonu o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktorý rovnako predložila poslankyňa Eva Smolíková. Návrhom chce umožniť vytvorenie spoločnej triedy v strednej odbornej škole pre niekoľko príbuzných študijných odborov alebo pre niekoľko príbuzných učebných odborov. Podľa nej by sa tak odstránili praktické problémy, keďže súčasné znenie školského zákona ustanovuje, že v strednej odbornej škole možno vytvoriť spoločnú triedu, ak na teoretické vyučovanie každého odborného predmetu možno zriadiť skupinu najmenej ôsmich žiakov toho istého študijného alebo učebného odboru. Prax však podľa Smolíkovej ukázala, že uvedené ustanovenie je v niektorých prípadoch ťažko vykonateľné. Predložený návrh zákona podľa poslankyne uvedený problém rieši.
- Poistencom ubudnú povinnosti, staré preukazy už vracať nebudú. Poslanci totiž 95 hlasmi schválili novelu zákona o zdravotnom poistení s tým, že táto povinnosť, za ktorej nesplnenie v súčasnosti hrozí pokuta do 165 eur, sa od januára ruší. Podľa rezortu ide o nadbytočný a zbytočne zaťažujúci úkon. "V prípade preukazu poistenca je tento po vrátení tak či onak znehodnotený. Po začatí využívania preukazov poistencov s čipom bude tento znefunkčnený," zdôvodnilo návrh ministerstvo. Povinnosť vrátiť preukaz po zmene zdravotnej poisťovne sa v tomto roku dotkla viac ako 113.000 ľudí, tisícky z nich však tak neurobili.
Ľudia s vyššími príjmami budú na zdravotných odvodoch platiť viac. Maximálny vymeriavací základ pre výpočet odvodov do zdravotných poisťovní sa totiž od januára zruší. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu Jozefa Valockého (Smer) k novele zákona o zdravotnom poistení, ktorú schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Do systému by takto malo prísť asi o 82 miliónov eur viac, ako sa plánovalo. Väčšinu takto získaných peňazí chce rezort použiť na "systematickú obnovu nemocníc a nákup zdravotníckej techniky". Začať s tým plánuje od budúceho roka. "Budeme cítiť kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť," povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru). Opatrenie by sa malo dotknúť asi 15.000 ľudí, ktorých mesačný príjem je vyšší ako 4290 eur.
- Parlament schválil novelu zákona o sociálnych službách, ktorou sa zavádza starostlivosť o deti do troch rokov v detských jasliach ako sociálna služba. Sociálnou službou bude poskytovanie starostlivosti o dieťa do troch rokov veku v čase, keď rodič alebo iná osoba, ktorá má toto dieťa zverené do osobnej starostlivosti, vykonáva zárobkovú činnosť, alebo študuje na strednej škole alebo vysokej škole. Detské jasle bude môcť prevádzkovať samospráva, živnostník či nezisková organizácia. Prevádzka takýchto zariadení však bude podliehať prísnym požiadavkám na hygienu, priestorové vybavenie, či ich personálne zabezpečenie.
Podmienky na registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti sa od januára sprísnia. Poslanci totiž schválili novelu o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností z dielne SNS. Po novom by mali cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sa chcú na Slovensku zaregistrovať, mať aspoň 50-tisíc plnoletých členov - občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku. V súčasnosti treba na registráciu 20-tisíc členov.
Parlament schválil novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Novelou zákona sa od začiatku budúceho roka zvyšuje ochrana príjmu opatrovaného človeka, stúpa suma príspevku na opatrovanie a predlžuje sa obdobie dôchodkového poistenia opatrovateľov a osobných asistentov. V súčasnosti je chránený príjem opatrovaného vo výške 1,4-násobku sumy životného minima, a teda 277,31 eura. S účinnosťou od januára budúceho roka sa táto hodnota zvýši na 1,7-násobok sumy životného minima, teda na 336,75 eura.
Oblasť koordinácie regionálneho rozvoja má od začiatku budúceho roka prejsť z pôsobnosti Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR na Úrad vlády SR. Umožní to návrh novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. Zákonodarcovia o návrhu rokujú v skrátenom legislatívnom procese. V druhom čítaní ho poslanci prerokujú vo štvrtok dopoludnia.