BRATISLAVA. Vláda navrhuje Národnej rade, aby prijala deklaráciu o amnestiách Vladimíra Mečiara z roku 1998. Na svojom zasadnutí schválila návrh textu, ktorý predložil premiér Robert Fico (Smer).
Návrhom deklarácie sa bude parlament zaoberať v utorok o 9:00 hod. Na návrh poslanca opozičnej strany Sloboda a Solidarita Ondreja Dostála parlament spojí rozpravu k tomuto návrhu s opozičným návrhom ústavného zákona, ktorým by sa amnestie Vladimíra Mečiara zrušili.

Odsúdenie zavlečenia
Slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia občana Ing. Michala Kováča do cudziny 31. augusta 1995, píše sa v úvode navrhovanej deklarácie.
Spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta SR, pokračuje text.
Parlament by mal v deklarácii skonštatovať, že odsudzuje akt zavlečenia občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky.
NR SR odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa ďalej v deklarácii.

Adekvátna reakcia?
Vláda poverila premiéra, aby schválený text deklarácie predložil parlamentu a odôvodnil ho na jeho zasadnutí. „Myslím si, že je to adekvátna reakcia na právny stav, ktorý máme, na dobu, ktorá uplynula od toho obdobia, a myslím si, že vyjadruje jednoznačne postoj vlády,“ uviedol na margo prijatého návrhu deklarácie minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
„Všetky ostatné návrhy a spôsoby sú mimo rámca demokratických pravidiel,“ odkázal opozícii, ktorá sa aj na súčasnej schôdzi snaží presadiť zrušenie Mečiarových amnestií. „Demokracia je často aj o veciach, ktoré sa nám niekedy osobne nepozdávajú, ale musíme ich rešpektovať,“ doložil.
„Jednoducho, niektoré inštitúty sú ustanovené v našej ústave. Len preto, že ich niekto zneužil, nemôžeme teraz poprieť ich existenciu ako takú. Určitými rozhodnutiami by ste urobili precedensy, ktoré by mohli byť v budúcnosti zneužité práve tými, ktorí neuznávajú základné demokratické pravidlá,“ vysvetlil Kaliňák.
Podľa šéfa rezortu vnútra aj v prípade zrušenia amnestií nie je pravdepodobné, že by sa podarilo odstíhať účasť bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby na únose syna zosnulého prezidenta Michala Kováča. „Je komplikované dať nejakú predikciu, ale nedokážem si predstaviť, špeciálne v otázke samotného pôsobenia SIS, že by mohlo dôjsť k nejakému posunu,“ zhodnotil.
„V iných otázkach áno. Napríklad, otázka vraždy pána Remiáša je téma, ktorá takisto ešte môže byť v budúcnosti niekedy uzavretá,“ doplnil Kaliňák.
Fico: Amnestie sú nezrušiteľné
Premiér informoval, že vláda schválila návrh, ktorý bol dohodnutý „naprieč politickým spektrom, pokiaľ ide o vládnu koalíciu“. „My sme o tom hovorili včera na malej koaličnej rade, ktorú sme mali a dnes text prešiel cez vládu bez toho, aby boli urobené nejaké zásahy,“ oznámil.
„Toto je krok, ktorý vládna koalícia je pripravená urobiť v Národnej rade a ja verím, že tento text nájde aj svoju podporu,“ uviedol Fico. Návrh bol podľa neho doručený už aj do parlamentu, mal by byť zaradený do programu a prerokovaný na aktuálnej schôdzi. Premiér pripomenul, že deklarácia je jednou z foriem rozhodovania Národnej rady a bola prijatá viackrát. Menoval Deklaráciu zvrchovanosti slovenského národa prijatú v roku 1992.
„Myslím si, že je veľmi správne ak Národná rada reaguje týmto spôsobom. Pokiaľ bude takáto veľmi vážna deklarácia schválená, tak je to postoj slovenského politického spektra k tomu, čo sa udalo v minulosti,“ zdôraznil Fico.
Snaha o zrušenie
- O zrušenie amnestií sa neúspešne roky pokúšalo KDH, ktoré malo podporu v opozícii.
- Chýbala však podpora vládneho Smeru. Jeho predseda Fico síce tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné. Uviedol však, že Smer je ochotný podporiť ich morálne odsúdenie prostredníctvom deklarácie.
- Ide o ústavný zákon, takže je potrebná podpora aspoň 90 poslancov.
Zopakoval svoj názor na zrušenie Mečiarových amnestií, ktorý požaduje opozícia aj na súčasnej schôdzi. „Amnestie sú nezrušiteľné, to predsa každý vie, kto má základné právnické vzdelanie,“ argumentoval predseda vlády.
Budaj vidí iba alibi
Prezident Andrej Kiska požiadal 21. novembra poslancov o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o amnestiách.
Zrušenie navrhuje opozícia na čele s Jánom Budajom (OĽaNO-NOVA). Podľa Budaja má vládou navrhnutá deklarácia slúžiť ako alibi pre poslancov, ktorí by chceli hlasovať za zrušenie amnestií.
"Prichádza deklarácia, ktorá má podľa mojej mienky poslúžiť pre časť poslancov ako alibi, aby už mohli povedať, že dávajú ruky preč od svojej zodpovednosti za spravodlivosť vo veci únosu a vraždy," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente Budaj.
Narážal na poslancov z klubu Mosta-Híd. Pripomína, že títo poslanci v minulosti podporili zrušenie Mečiarových amnestií. Podľa Budaja viacerí z nich dnes riešia otázku, ako môžu teraz stáť na strane premiéra, ktorý zrušenie amnestií nepodporuje, keď oni ho v minulosti podporovali.
Viacerí poslanci Mosta-Híd podľa Budaja povedali, že sú pripravení podporiť zrušenie amnestií. Tým, že dostanú spomínanú deklaráciu, získajú podľa Budaja argument, prečo nehlasovať za zrušenie.
"Robert Fico prináša pre týchto poslancov alternatívu - nehlasujte za zrušenie, ktoré by uvoľnilo ruky spravodlivosti, hlasujte za deklaráciu, ktorá vyjadrí poľutovanie a nič viac neurobí," poznamenal Budaj.
Zároveň zdôraznil, že deklarácia nepomôže vyriešiť prípad únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. ani vraždu Roberta Remiáša. Zrušenie by to však podľa Budaja umožnilo. "Keby sa vám stal únos alebo vražda, iste by ste sa v otázke spravodlivosti, najmä ak by boli vinníci viac-menej jasní, neuspokojili s tým, že namiesto potrestania by sa vydala deklarácia," doplnil Budaj.
Vláda ďalej rokovala o:
Vláda schválila vyznamenania pre Kukuru a Filana. Juraj Kukura a Boris Filan možno dostanú pri príležitosti štátneho sviatku Dňa vzniku SR štátne vyznamenanie. Pre Kukuru navrhlo ministerstvo Pribinov kríž I. triedy. Spisovateľ, textár, dramaturg a moderátor Boris Filan by mal dostať Pribinov kríž II. triedy. Vláda návrhy predloží prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý vyznamenania udeľuje. Návrhy prezident nemusí rešpektovať.
Precvičenie procesu krízového riadenia NATO a členských krajín bude súčasťou cvičenia NATO CMX 2017, do ktorého sa zapojí aj Slovensko. Cvičenie sa uskutoční koncom budúceho roku. Precvičia sa napríklad aliančné konzultácie a kolektívny rozhodovací proces podľa článkov 4 a 5 Washingtonskej zmluvy, ktoré hovoria o kolektívnej ochrane členských krajín aliancie.
Rada vlády pre odborné vzdelávanie a prípravu má nový štatút. Aktualizované znenie, ktoré odobrila vláda, napríklad rozširuje kompetencie Rady vo vzťahu k organizáciám v rámci odborného vzdelávania. "Návrh štatútu bližšie špecifikuje práva a povinnosti jednotlivých členov a priebeh jej rokovania, rozširuje jej kompetencie vo vzťahu k jednotlivým organizáciám v oblasti odborného vzdelávania a prípravy," vysvetľuje v dôvodovej správe ministerstvo školstva.
Niektoré protiteroristické opatrenia, ktoré spadali pod Ozbrojené sily a tento rok nezrealizovali. Dôvodom bol nedostatok finančných prostriedkov.
Vláda zobrala na vedomie aj informáciu o plnení úloh rezortov vnútra, financií, spravodlivosti, zahraničných vecí, hospodárstva a Úradu pre verejné obstarávanie SR v boji proti korupcii, ktoré im vyplývajú zo Strategického plánu boja proti korupcii v SR, ale aj z odporúčaní Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Materiál predložilo vláde ministerstvo vnútra. V súlade so Strategickým plánom boja proti korupcii v Slovenskej republike, ktorý vláda schválila ešte v auguste 2011, sa Slovensko zaviazalo pokračovať v riešení a plnení preventívnych opatrení, aby sme znížili úroveň korupcie a zvýšili transparentnosť v celej krajine.