BRATISLAVA. Nadšenci zo združenia Čierne diery, ktorí upozorňujú na významné industriálne pamiatky, ale aj vysokoškoláčka Kaja Bernátová, ktorá vo voľnom čase pomáha v utečeneckých táboroch na hraniciach, získali cenu MOST 2016.
Ocenenia už jedenásť rokov udeľuje Rada mládeže Slovenska.
Bernátová bola ocenená v kategórii Mladá osobnosť roka. V kategórii Dlhodobý prínos osobností získala cenu Ľudmila Štrkolcová (80), ktorá ako učiteľka desiatky rokov rozvíjala v deťoch a mládeži lásku k folklóru a slovenským tradíciám.
Za dlhodobý prínos získali cenu aj Miroslava a Peter Valachovci, ktorí už vyše tridsať rokov vedú turistický oddiel Sokolíci.
Bratislavský spolok medikov získal cenu za dlhodobý prínos organizácie. Od roku 1920 združuje študentov, ktorí vo voľnom čase robia prednášky a workshopy, aby šírili osvetu v oblasti zdravia.
V kategórii Projekt roka 2016 zvíťazili Čierne diery. Ide o združenie, ktoré sa snaží uchovávať technické kultúrne pamiatky. Upozornili napríklad na príbeh bratislavskej Cvernovky, Samltovne v Petržalke, kde pripomienkujú návrh územného plánu.

Rozhodovala aj verejnosť
Nominovať výnimočných ľudí, projekty a združenia mohla verejnosť od 14. júla do 15. augusta tohto roku. Nominovaných bolo spolu viac než 100.
O nomináciách rozhodovala odborná porota, kde sedela Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva, mladý aktivista Jakub Tomiš, minuloročná ocenená mladá líderka Lívia Gažová, expert na prácu s mládežou Peter Lenčo a moderátor Patrik Herman.
V kategórii Projekt roka 2016 vybrali štyri projekty, spomedzi ktorých vybrala verejnosť v online hlasovaní ten víťazný. Okrem Čiernych dier bol medzi nominovanými aj projekt ChemPlay na vysvetlenie znalostí z chémie, projekt PAĽIKERAV za Roma friendly spoločnosť a divadlo NOMANTINELS, ktoré sa dlhodobo venuje podpore angažovaného umenia, kde zapája aj mladých.
Čo je cena MOST?
Cena MOST okrem výrazných mladých osobností a projektov vyzdvihuje snahu dobrovoľníkov, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú zlepšovaniu stavu na Slovensku a inšpirujú svoje okolie.
Cieľom ceny bolo pôvodne zviditeľniť príklady spolupráce samosprávy, súkromného a mládežníckeho sektora či podporiť partnerstvá v oblasti práce s deťmi a mládežou.
Rada mládeže Slovenska je platforma mládežníckeho sektora, ktorá háji záujmy mladých ľudí a zvyšuje kvalitu práve s mládežou. Spadá pod ňu 22 najväčších mimovládnych mládežníckych organizácií, ktoré združujú viac než 55-tisíc detí a mladých ľudí.
Medzi ocenených z minulých ročníkov patria Dominik Jakub či Lívia Gažová alebo projekt Nové médiá organizácie Človek v ohrození či nízkoprahové centrum UpSide na Obchodnej ulici v Bratislave.

Beata
Balogová
