SME
Utorok, 3. október, 2023 | Meniny má Stela

O stredných školách v krajoch bude v budúcnosti rozhodovať štát

Všetky stredné školy treba podľa Fica nastaviť tak, aby produkovali študentov, ktorých momentálne potrebuje prax a zamestnávatelia.

	
Predseda vlády Robert Fico počas obedu s predsedami samosprávnych krajov SR pred spoločným rokovaním na Úrade vlády SR. Predseda vlády Robert Fico počas obedu s predsedami samosprávnych krajov SR pred spoločným rokovaním na Úrade vlády SR. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. O tom, aké stredné školy budú pôsobiť v jednotlivých krajoch Slovenska, bude v budúcnosti rozhodovať vláda.

Dohodli sa na tom predsedovia vyšších územných celkov (VÚC), ktorí sa v stredu stretli s premiérom Robertom Ficom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Centralizované stredné školstvo

"Stredné školstvo musí byť centralizované, musí mať jednu hlavu a tou musí byť štát," povedal novinárom Fico s tým, že z úrovne štátu musia prichádzať kvalitnejšie pokyny orientované na to, čo potrebujú zamestnávatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Štát musí podľa Fica podstatne aktívnejšie vstúpiť do komunikácie s vyššími územnými celkami a musí v rámci celoštátnej školskej stratégie jasne definovať, čo dnes Slovensko potrebuje v konkrétnych krajoch, pričom dôraz bude klásť na charakter hospodárstva a podniky, ktoré tam sú.

"Chceme, aby štát, ak to bude potrebné aj direktívnym spôsobom, priamo vstupoval do toho, aká bude štruktúra stredného vzdelávania," vyhlásil.

Vznikne príslušný útvar

Premiér pripomenul, že v strednom školstve existuje viackoľajnosť a stredné školy patria nielen pod VÚC, sú aj cirkevné, súkromné, ale aj špecializované štátne.

Všetky tieto stredné školy treba podľa Fica nastaviť tak, aby produkovali študentov, ktorých momentálne potrebuje prax a zamestnávatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že od 1. januára 2017 prejde kompetencia v oblasti regionálneho rozvoja pod úrad vlády, kde vznikne príslušný útvar, ktorý sa bude zaoberať aj stredným školstvom, pričom rozhodnutia by malo prijímať ministerstvo školstva.

Zriadená pracovná skupina

Zriaďovateľská právomoc nad strednými školami zostane VÚC. Už v januári by mala byť zriadená pracovná skupina, v ktorej zasadnú predstavitelia VÚC, ústredia práce a ministerstva školstva, pričom prvé výsledky by mali byť známe v prvom polroku budúceho roka.

Predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda združenia VÚC Tibor Mikuš tento vývoj privítal a vyhlásil, že je potrebné zladiť prístup k formovaniu počtu stredných škôl, tried, žiakov, ako aj študijných zameraní.

Centralizácia je podľa neho odpoveďou na súčasný demografický vývoj, ako aj na rastúci nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Na byte môžete ušetriť desaťtisíce
  2. Bez slobodných médií najbližšie štyri roky nezvládneme.
  3. Ako zvládnuť prechod?
  4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  8. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  1. Pomôžte vytvoriť zmenu
  2. Na byte môžete ušetriť desaťtisíce
  3. Dojedáte jedlo z nedele v stredu? Môžete ohroziť svoje zdravie
  4. Univerzitné vzdelanie šité na mieru
  5. Bez slobodných médií najbližšie štyri roky nezvládneme.
  6. Ako zvládnuť prechod?
  7. MSV v Brne predstaví inovatívne priemyselné technológie
  8. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 24 416
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 536
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 10 455
  4. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 5 275
  5. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 5 023
  6. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 962
  7. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 3 883
  8. Bez slobodných médií najbližšie štyri roky nezvládneme. 2 739
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Erik Černák.

„Je mohutný, tvrdý a silný,“ vyhlásil tréner o neoceniteľnom slovenskom obrancovi.


58m
Martin Vaculík.

Slovenský plochodrážnik po historickom bronze v seriáli MS potvrdil, že s jedlom rastie chuť.


TASR 1 h
Zo zápasu v Oravskom Veselom.

V minulosti MŠK Žilina potrápili. Kopali sa penalty.


16 h
Ilustračná fotka.

Hlavný rozhodca má pochybnú minulosť.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu