BRATISLAVA. Rovnaká kauza, rovnaké dôkazy, no rozličné verdikty. Kým bývalý riaditeľ daniarov v Dunajskej Strede Dušan Klvaň dostal za prijatie úplatku sedemročný trest, za poskytnutie toho istého úplatku v utorok Najvyšší súd podnikateľov Salmanovovcov oslobodil. Nebol pritom prvý.
Verdikt senátu so Štefanom Harabinom iba potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu z júla minulého roka.
„Nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý sú obžalovaní stíhaní,“ vysvetlila hovorkyňa špecializovaného súdu Katarína Kudjáková.
Sergej a Alexander Salmanovovci, teda otec a syn, údajne prisľúbili Klvaňovi desaťpercentný úplatok za bezproblémové fiktívne vratky DPH. Približne 40-tisíc eur mu podľa obžaloby aj vyplatili, no dôkazy o tom, že sa tak stalo, neboli podľa súdu jednoznačné. Kľúčová svedkyňa totiž videla iba to, že bývalý riaditeľ daňového úradu dostal od podnikateľov obálku. Že v nej skutočne boli peniaze, dokázať nevedela.
Prokurátor špeciálnej prokuratúry to po vynesení verdiktu označil za škandál.
„V minulosti iný senát Špecializovaného trestného súdu, iný senát Najvyššieho súdu bez akýchkoľvek pochybností odsúdil prijímateľa úplatku, riaditeľa daňového úradu. Toto rozhodnutie to popiera,“ povedal.
Špeciálna prokuratúra sa však bližšie k prípadu vyjadrovať zatiaľ nechce. Počká si najprv na písomné rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Zvážia dovolanie aj odškodné
Oslobodzujúci verdikt Najvyššieho súdu je už právoplatný. Podľa právnika advokátskej kancelárie Taylor Wessing Tomáša Kormana je však za určitých okolností možné podať proti rozhodnutiu dovolanie či dokonca návrh na obnovu konania.
Možné to podľa jeho slov je v prípadoch, keď vyjdú po právoplatnom rozhodnutí najavo nové skutočnosti. Rozsudok tak štát môže napadnúť, na druhej strane však verdikt môže pomôcť samotným Salmanovovcom.