BRATISLAVA. Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku pribúda. Stúpajúci trend pozoruje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR od začiatku 21. storočia. Pripomína to pri príležitosti dnešného Svetového dňa boja proti AIDS.
Napríklad, predvlani zaznamenali lekári 86 prípadov HIV, čo bol doteraz najvyšší počet v jednom kalendárnom roku. Vlani evidovali rovnaké množstvo nových prípadov.
Nakazených môže byť viac
Najviac infikovaných žije vo väčších mestách, najvyšší výskyt je v Bratislavskom kraji. Slovensko však naďalej patrí k členským štátom Európskej únie (EÚ) s najnižším počtom prípadov HIV infekcie.
Výskyt HIV či AIDS začali úrady na Slovensku sledovať od roku 1985. Do konca septembra tohto roka lekári celkovo u Slovákov i cudzincov žijúcich v SR zaznamenali 876 prípadov infekcie HIV, uvádzajú štatistiky ÚVZ SR.
HIV infekcia prešla u 93 ľudí do štádia AIDS, zomrelo 62 HIV infikovaných ľudí, z toho 48 v štádiu AIDS.
Odborníci predpokladajú, že HIV pozitívnych je na Slovensku viac. Na jedného diagnostikovaného pacienta podľa nich pripadajú dvaja ľudia, ktorí o ochorení nevedia.
Od začiatku tohto roka do konca septembra lekári diagnostikovali 65 nových prípadov HIV u šiestich potvrdili AIDS, zomreli traja ľudia.
Strata imunity voči infekciám
HIV infekciou sa väčšinou nakazia muži majúci sex s mužmi. Za celé sledované obdobie takto ochoreli vo viac ako 64 percentách. Heterosexuálnym stykom sa infekcia preniesla v takmer 24 percentách, injekčným užívaním drog v asi dvoch percentách.
"Preniesla sa už aj cez transfúziu krvi," píše úrad. Stať sa to malo Slovákovi mimo SR v roku 1986. Štatisticky sa vírus takto cez sledované obdobie preniesol v asi 0,1 percenta prípadoch. Vo viac ako deviatich percentách "nebol spôsob prenosu stanovený".
HIV vírus vyvoláva u človeka stratu imunity voči infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, podávaním liekov ale možno spomaliť likvidáciu imunitného systému organizmu. Prenáša sa nechráneným pohlavným stykom, krvou a z matky na dieťa.
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvé je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV-pozitív - asociačné ochorenie. Posledné štádium je už samotný AIDS.
Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je v SR prístupné každému, možno ho podstúpiť aj anonymne. Testy robí Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS v Bratislave a regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Katolícka charita podporila boj proti AIDS
Slovenská katolícka charita (SKCH) podporuje aktivity proti HIV/AIDS. Aktuálne vyzbierala takmer 190.000 eur, ktoré pošle do Afriky, kde žije najviac HIV pozitívnych ľudí.
"Vďaka dobrovoľníkom a darcom môžeme na tomto kontinente pomáhať," povedal generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Je rád, že pomoc charity sa tento rok podarilo rozšíriť aj do Rwandy.
Vyzbierané peniaze pošle charita do Centra Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v Ugande a do Kultúrneho centra sv. Vincenta Pallotti pre deti v Rwande. V prvom prípade sa dobrovoľníci starajú o HIV pozitívne deti, v druhom podporujú predškolské vzdelávanie.
Do celoslovenskej zbierky Pôstna krabička pre Afriku sa ešte stále možno zapojiť. Záujemcovia môžu poslať darcovskú SMS v hodnote dvoch eur v tvare DMS medzera CHARITA na číslo 877.
Aktivity SKCH v Afrike možno podporiť do konca roka aj zaslaním peňazí na účet: IBAN: SK03 1100 0000 0029 4446 3095 s variabilným symbolom 221.
Magna bojuje s AIDS v Kambodži
Slovenská humanitárna organizácia Magna pripomína pri príležitosti dnešného svetového dňa boja proti AIDS, že viac ako 36,7 milióna ľudí na svete trpí AIDS. Jej pracovníci sa aj preto vo štvrtok stretnú v hlavnom meste Phnom Penh v Kambodži s mladými ľuďmi a pacientmi, aby sa zapojili do kampane na boj proti AIDS Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) s heslom Zdvihni ruky za prevenciu. Ako agentúru SITA informovala pracovníčka Magny pre komunikáciu a fundrasing Barbara Langsfeldová, v Kambodži sa Magna stará o viac ako 1 500 detí s AIDS. Kambodža už uznala model pomoci pracovníkov Magna ako unikátny a funkčný a prebrala ho do národných smerníc.Magna pomáha deťom a ľuďom s AIDS v Kambodži od roku 2003, a to najmä v Národnej pediatrickej nemocnici, Národnom zdravotníckom centre pre matky a deti (NMCHC) v Phnom Penh a v provincii Kandal. V krajine týmto ochorením trpí viac ako 70-tisíc ľudí.