BRATISLAVA. Mečiarove amnestie nestačí odsúdiť, treba ich zrušiť. Tvrdí to opozičná SaS, ktorá nepodporí deklaráciu k Mečiarovým amnestiám z dielne vlády. SaS by privítala takú deklaráciu, v ktorej by bol aj návrh na zrušenie týchto amnestií.
"Strana SaS vládou navrhovanú deklaráciu nepodporí, lebo formálne odsúdenie Mečiarových amnestií nestačí. Nie je nutné odsudzovať niečo, čo už bolo odsúdené nespočetnekrát. Nebudeme podporovať takéto prázdne gestá, keď vidíme absolútnu neochotu dominantnej vládnej strany Smer podniknúť kroky, ktoré by znamenali koniec trestnoprávnej imunite, akej sa stále tešia únoscovia Michala Kováča mladšieho," vyhlásil predseda SaS Richard Sulík a jeho podpredsedovia Jana Kiššová, Ľubomír Galko a Jozef Mihál.

Zrušenie amnestií by umožnilo súdiť aktérov únosu
Liberáli nesúhlasia s tvrdeniami, podľa ktorých sú Mečiarove amnestie na základe ústavy nedotknuteľné.
"Je úplne zjavné, že Mečiarove amnestie zabránili a bránia potrestať členov organizovanej skupiny, ktorá v auguste 1995 zavliekla syna slovenského prezidenta Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Okolnosti, za akých boli vyhlásené a ich existencia v právnom poriadku, je v príkrom rozpore s atribútmi právneho štátu," vyhlásilo vedenie SaS.
Zrušenie amnestií by podľa opozície umožnilo súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska koncom augusta 1995. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom.
S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša spred 15 rokov. Amnestie udelil Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR.

Fico hovorí, že sú amorálne
Parlament sa návrhom na zrušenie Mečiarových amnestií zaoberal niekoľkokrát v minulosti, vtedy zrušenie žiadalo KDH. Dnes ho navrhuje poslanec Ján Budaj z OĽaNO-NOVA.
Predseda vlády a Smeru Robert Fico dlhodobo tvrdí, že tieto amnestie sú amorálne, sú však podľa neho z právneho hľadiska nezrušiteľné. Na rokovanie vlády predložil návrh textu spomínanej deklarácie.
V texte sa píše, že slovenskú spoločnosť dlhodobo znepokojuje neobjasnenie a nepotrestanie zavlečenia občana Michala Kováča do cudziny 31. augusta 1995. Tiež, že spravodlivosti zabránili amnestie predsedu vlády SR Vladimíra Mečiara, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta SR.
Parlament by mal v deklarácii skonštatovať, že odsudzuje akt zavlečenia občana Slovenskej republiky do cudziny dňa 31. augusta 1995, ktorý bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno Slovenskej republiky.
NR SR odsudzuje amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov, uvádza sa ďalej v deklarácii.

Vláda sa podľa KDH snaží vyhnúť morálnej povinnosti
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) odmieta formu, akou sa vláda Slovenskej republiky snaží vyhnúť svojej morálnej povinnosti zrušiť protiústavné amnestie zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998. Uvádza sa to v stanovisku hnutia, ktoré poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.
"Právne nezáväzná deklarácia je urážkou všetkých ľudí, ktorých sa v rokoch 1994 až 1998 dotkli nezákonné praktiky mečiarizmu, a najmä pošpinením pamiatky nedávno zosnulého exprezidenta Michala Kováča," píše sa v stanovisku.
Kresťanskodemokratické hnutie v parlamente navrhlo zrušenie Mečiarových amnestií šesťkrát. "Považujeme to za jediný spôsob, ako sa môže slovenská spoločnosť vyrovnať so svojou nedávnou minulosťou a ako dosiahnuť potrestanie osôb, ktoré v tomto období hrubo zneužívali politickú moc a priviedli Slovensko do medzinárodnej izolácie," uvádza sa v stanovisku hnutia s tým, že apelujú na koaličných partnerov vládneho Smeru, najmä na stranu Most-Híd a nezaradených poslancov, aby si spomenuli, aký mandát im zverili ich voliči.
"Ich morálnou a občianskou povinnosťou je teraz vyvinúť politický tlak na prijatie ústavného zákona, ktorým by sa Mečiarove amnestie zrušili. Veríme, že opozičné demokratické strany by sa k tejto iniciatíve pridali," píše sa ďalej v stanovisku KDH. Ako dodali, hnutie pokračuje v boji za spravodlivosť a za nápravu krívd z obdobia mečiarizmu aj mimo parlamentu a vyhlasuje, že ak dostane dôveru ľudí zastupovať ich v NR SR, opätovne predloží takéto riešenie formou ústavného zákona.