BRATISLAVA. Hoci 24. až 26. novembra v Banskej Bystrici svietilo slnko a najvyššia denná teplota dosahovala desať stupňov, musel Slovenský hydrometeoorologický ústav vydať upozornenie pre obyvateľov mesta.
V metropole stredného Slovenska totiž prachové znečistenie trojnásobne presiahlo povolený denný limit.
Banská Bystrica spolu s Ružomberkom a Veľkou Idou pri Košiciach patria posledné roky medzi miesta s najviac znečisteným ovzduším u nás, aj keď v prvých dvoch sa tento rok situácia podľa Ladislava Čarackého zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v celoročnom priemere zlepšila.
Znečistené ovzdušie negatívne vplýva na ľudské zdravie. "Zo zdravotného hľadiska pobyt v oblasti so zvýšenými hodnotami prachu môže spôsobovať kašeľ, kýchanie, nádchu, nárast respiračných ochorení, zápalov dýchacích ciest a vzplanutie astmy," povedala Kvetoslava Koppová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Výstavba autobusovej stanice
Veľkosť prachovej častice Čaracký vo všeobecnosti prirovnáva k desatine hrúbky vlasu. Znečistenie v Banskej Bystrici bolo najvýraznejšie práve 24. novembra 2016. Koncentrácia prachových častíc dosiahla 146 mikrogramov na kubický meter, pričom povolená hodnota je len 50, priblížil Marián Žabka z miestneho okresného úradu životného prostredia.
Povolený denný limit znečistenia ovzdušia nesmie byť na jednom mieste prekročený viac ako 35-krát ročne.
"K znečisteniu ovzdušia prispela okrem nepriaznivých poveternostných podmienok najmä výstavba novej autobusovej stanice a ňou spôsobená dočasná zmena dopravnej situácie," vysvetľuje Žabka.

Najviac znečistenia vo Veľkej Ide
Hoci Banská Bystrica dlhé roky patrila spolu s Ružomberkom, kde je celulózka, do veľkej trojky lokalít s najznečistenejším vzduchom, tento rok sa to podľa Čarackého týka najmä Veľkej Idy pri Košiciach. Neďaleko nej sa nachádzajú košické železiarne.