BRATISLAVA. Zapísaním bábkarstva na Slovensku a v Čechách do zoznamu kultúrneho dedičstva ľudstva ocenilo UNESCO jeho výnimočnú hodnotu, upozorňuje Ministerstvo kultúry (MK) SR v reakcii na zápis.
Ocenenie výnimočnej hodnoty
"Zápisom na prestížny svetový zoznam prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva sa zavŕšil trojročný administratívny proces. Úspešná nominácia prebiehala aj vďaka výraznej podpore a vzájomnej spolupráci Ministerstva kultúry SR, Ministerstva kultúry ČR, SĽUK, Centra pre tradičnú ľudovú kultúru (pri SĽUK), Národného informačného a poradenského strediska pre kultúru (NIPOS) v Prahe, diplomatických misií SR a ČR pri UNESCO a samozrejme aj zúčastnených komunít nositeľov tohto prvku," uvádza referát styku s médiami MK SR v tlačovej správe zverejnenej na webstránke ministerstva.
Ministerstvo kultúry ďalej konštatuje, že "hodnotiaci orgán UNESCO ocenil kvalitu spracovania obsahovej i technickej stránky nominácie a v konečnom dôsledku ocenil výnimočnú hodnotu prvku Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách pre kultúrne dedičstvo ľudstva".
Zároveň pripomína, že medzivládny výbor v tomto roku posudzoval 37 žiadostí o zapísanie do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO vo štvrtok 1. decembra na 11. zasadnutí Medzivládneho výboru pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v etiópskom meste Addis Abeba. Ide o historicky prvú spoločnú česko-slovenskú nomináciu na zápis.
Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), ktorý sa na úspešnej nominácii podieľal, na svojom webe http://www.sluk.sk pripomína, že "tento druh divadla spája dramatické, dramaturgické, inscenačné, interpretačné, scénografické, výtvarné i hudobné zručnosti. Je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej a českej divadelnej a literárnej tradície."
Sila a tradícia v jednom
"Tradičné bábkové divadlo je neodmysliteľne spojené aj s remeselnou a ľudovou tvorbou. Vďaka odovzdávaniu zručností, skúseností, ale i samotných predmetov (bábky, dekorácie, scény atď.) z generácie na generáciu sa vytvorila nesmierne silná a pevná tradícia bábkového divadla, ktorá sa prejavuje a rozvíja nepretržite doposiaľ," upozorňuje SĽUK.
Na Slovensku je UNESCO najviac známe vďaka zápisom známych miest či pamiatok do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sú v ňom kultúrne a prírodné lokality ako Banská Štiavnica, Levoča, Vlkolínec, ale aj Karpatské bukové pralesy a ďalšie.
UNESCO však chráni aj nehmotné kultúrne dedičstvo. Zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva je formou medzinárodného uznania. UNESCO ho priznáva výnimočným formám ľudových a tradičných vyjadrení, akými sú napríklad hudba, tanec, národné rituály a mytológia, poznatky a praktiky týkajúce sa prírody a sveta, skúsenosti spojené s tradičnou výrobou ako i osobitné kultúrne prostredia.