Menšina by mala byť kritická aj voči sebe. Je to znak zdravého sebavedomia aj predpoklad budovania životaschopnej komunity, tvrdí šéfredaktor Új Szó, jediného maďarského denníka na Slovensku, ZOLTÁN SZALAY.
Počas vlády Ivety Radičovej ste boli odborným poradcom podpredsedu vlády pre národnostné menšiny Rudolfa Chmela a za druhej Ficovej vlády ste pracovali na Úrade splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. Nepovažujete prácu v štátnom aparáte za nezlučiteľnú s novinárskou objektivitou?
„V tom čase som nepomyslel ani na to, že by som raz mohol byť novinárom, nieto šéfredaktorom. Ale myslím si, že sa nemám za čo hanbiť, ba ani čo vysvetľovať. Robil som tam výlučne odbornú, právnickú agendu, nebol som a dodnes nie som spojený so žiadnou stranou.“
“Mladí ľudia si uvedomujú, že uzavretosť a zahľadenosť do seba k ničomu nevedú, treba sa na všetko pozerať zo širšieho hľadiska. Nás sa predsa netýkajú len spory medzi SMK a Mostom-Hídom, ale aj kauza Bašternák alebo stav slovenského zdravotníctva.
„
Podľa kritikov z SMK ste človekom strany Most-Híd.
„Tú prekoncepciu nechám ľuďom, ktorí nedokážu rozmýšľať v iných ako v straníckych mantineloch. Nikdy som nebol členom, zamestnancom ani nominantom strany, nič ma s ňou nespája. Myslím si, že Új Szó je dostatočne kritické aj voči Mostu-Hídu.“
Počas volebnej kampane vám vtedajší predseda SMK József Berényi vyčítal, že v roku 2010, keď ste boli členom komisie vlády pre periodickú tlač, denník Új Szó dostal podporu 100-tisíc eur a týždenník blízky SMK len štyritisíc eur.
„Bola to reakcia na moje články, v ktorých som napísal, že o tom, ktoré maďarské inštitúcie na Slovensku dostanú podporu z Maďarska, sa rozhoduje v straníckej centrále SMK. Ale nechcem sa vyhnúť otázke, áno, v roku 2011 som bol členom tej komisie. Denník Új Szó vtedy dostal 60-tisíc eur, spolu s týždenníkom Vasárnap 95-tisíc eur, ale nerozhodoval som o tom sám a v tom čase som ani nemal žiadny vzťah k tomuto denníku. Všetci v komisii sme sa zhodli, že tá suma jedinému maďarskému denníku na Slovensku prináleží, a myslím si to dodnes. Inak Új Szó aj teraz dostáva vládne dotácie, čo znamená, že v príslušnej komisii vôbec nepotrebujeme mať ,vlastného človeka‘.“

Maďarským stranám a maďarským politikom sa doteraz akosi vyhýbali škandály, podľa niektorých komentátorov aj preto, lebo maďarskí novinári, ktorí najviac poznajú ich väzby, po nich nejdú. Ako keby v menšinovej komunite bolo všetko podriadené heslu: nešpiňme si do vlastného hniezda.
„Do istej miery sa tento postoj dá vysvetliť strachom z toho, že keď budeme verejne rozoberať vlastné pochybenia, nepriatelia to použijú proti nám. Ospravedlniť sa to však nedá ničím, lebo keď chce menšina prežiť, byť sebavedomá a sebestačná, musí byť kritická najmä voči sebe.“
Dokáže byť? Neprekrýva všetko tendencia zomknúť sa a držať spolu?