Záväzkov sa budú môcť zbaviť aj nemajetní ľudia bez príjmov. Ministerka spravodlivosti vysvetľuje, že ľudia si zaslúžia druhú šancu, pretože dnes pod tlakom dlhov pracujú načierno alebo vôbec. Predpokladá, že postupne vyhlásia osobný bankrot tisíce ľudí. Keď nebudú mať na poplatky, požičia im štátne Centrum právnej pomoci. V rozhovore LUCIA ŽITŇANSKÁ tiež vysvetľuje, prečo je ťažké presadiť predmanželské zmluvy alebo ľahšie rozvody.
Prečo ste sa rozhodli hneď v prvom roku vo funkcii riešiť osobné bankroty a exekúcie?
„Pretože občania majú mať k dispozícii právny nástroj na oddlženie, ktorým sa dostanú z dlhovej pasce a budú potom motivovaní opäť fungovať v štandardnej ekonomike. Dnes niektorí ľudia legálne nepracujú, pretože sa im to ekonomicky nevyplatí, väčšinu legálneho príjmu by im vzal exekútor. Dávame im teraz možnosť získať druhú šancu, začať odznova. Zavádzame aj väčšiu férovosť exekúcií, aby boli predvídateľnejšie jej náklady.“
Keď človek zabudne zaplatiť pokutu za jazdu bez lístka v mestskej hromadnej doprave, stáva sa, že to dlho nikto nerieši a po troch rokoch mu príde exekúcia, kde pokuta nie je už 70, ale 400 eur. Zmení sa na tom niečo?
„Áno, takýto nepomer by už nemal v budúcnosti vznikať. Treba najprv vysvetliť, z čoho sa bežne skladá takéto zvýšenie – určite sú tam úroky z omeškania, potom trovy exekútora a z veľkej časti tam pravdepodobne budú aj trovy právneho zastúpenia oprávneného (veriteľa, toho, kto peniaze vymáha, pozn. red.). Úroky z omeškania sú štandardom pri dlhoch, ich výška v spotrebiteľských veciach je aj teraz regulovaná. Trovy exekútora budú po novom predvídateľné - exekútor bude mať nárok na paušálnu náhradu výdavkov a percentuálnu odmenu z vymožených peňazí. To, čo sa nabalí v rámci exekúcie k dlhu, po novom nebude môcť byť v žiadnom prípade viac ako samotná vymáhaná pohľadávka.“
Čo s prípadmi, keď exekútor z Košíc vymáha peniaze od občana v Bratislave a takto sa zvyšujú náklady exekúcie?
„Ani toto už nebude možné. Zákon zavádza náhodný výber exekútorov na krajskej úrovni. Exekúcia sa bude prideľovať iba exekútorom v kraji, kde má dlžník sídlo alebo bydlisko. Zároveň platí limit na odmenu exekútora a trovy. Výnimkou je len predaj hnuteľného alebo nehnuteľného majetku, lebo s takou exekúciou sú reálne vyššie náklady. Ale pri štandardnej exekúcii peňazí budú náklady limitované.“

Proti náhodnému výberu exekútorov sa stavajú niektorí veritelia. Niektoré ich argumenty znejú rozumne, napríklad vravia, že majú právo vyberať si exekútora podľa toho, či má dobré výsledky pri vymáhaní peňazí.
„Veriteľom v niečom rozumiem, ale nie som presvedčená, že používajú úplne pravdivé argumenty. Ich argumentácia vychádza predovšetkým z toho, že prídu o komfort. Dnes, keď telekomunikačné alebo energetické firmy dávajú veľký počet prípadov jednému exekútorovi, môžu si dovoliť s ním rokovať o cene exekúcií. Potom je pre nich aj jednoduchšie komunikovať s jedným alebo dvoma exekútormi. Po novom síce nebudú mať priestor na vyjednávanie o cenách, ale náklady exekúcie budú dopredu predvídateľné pre všetkých.“
“Veritelia sa musia začať správať inak, musia si uvedomiť, že raz za desať rokov ich pohľadávka môže skončiť v osobnom bankrote a zaplatia im iba časť, ak vôbec niečo.
„
Na Slovensku momentálne pôsobia aj exekútorské úrady, ktoré majú 70 až 100 zamestnancov. Čo sa s nimi v dôsledku zmien stane?
„Dnes naozaj existujú na trhu exekútorské úrady s jediným človekom a potom také, kde je aj sto zamestnancov. Jedny aj druhé z trhu určite zmiznú. Malé preto, že sme stanovili minimálne štandardy materiálno-technického a personálneho zabezpečenia úradov, a keď ich nesplnia, nebudú zapojené do systému náhodného prideľovania prípadov. A veľké preto, že rozloženie exekúcií bude rovnomernejšie po jednotlivých exekútorských úradoch.“
Reforma zásadne mení aj spôsob, akým sa budú vymáhať dlhy na poistnom do Sociálnej poisťovne.