PREŠOV. Desiate číslo rómskych národnostných novín Romano nevo ľil - Rómsky nový list reaguje na prezidentské voľby v USA a zvolenie Donalda Trumpa za amerického prezidenta.
"Amerika si zvolila za prezidenta človeka, ktorý nikdy nezastával volenú pozíciu a kampaň budoval na svojom egu a rétorike proti menšinám, ženám, ľuďom s postihnutím. Trump vyhral preto, lebo ľudia uverili, že dokáže zmeniť smerovanie krajiny," píše vo svojom príspevku Stanislav Daniel.
Daniel prirovnáva prezidentské voľby v USA 2017 ku voľbám do vyšších územných celkov na Slovensku pred tromi rokmi.
"Zo slovenských volieb sa najpodobnejšie zdajú byť tie, keď sa Marian Kotleba stal županom," píše autor, ktorý pracuje ako koordinátor medzinárodnej siete pre podporu rómskych detí REYN.
Inšpirujeme sa populistami
“Čím menej hlasov ľudia vo voľbách odovzdajú, tým menšiu podporu potrebujú šialenci, aby boli zvolení.
„
Daniel upozorňuje na blížiace sa voľby do vyšších územných celkov na Slovensku, ktoré budú na jeseň roku 2017. Rómovia a prorómski kandidáti by mali robiť kampaň už dnes. "Len silná kampaň a vzbudenie dôvery voličov a voličiek môže poraziť extrémne pravicový populizmus a zastaviť jeho prerastanie spoločnosťou."

Šok a slzy
"Majorita je s výsledkom spokojná, ale strach začal vládnuť hlavne medzi minoritným obyvateľstvom," komentuje Andrea Slobodníková, ktorá pracuje a študuje v americkom Texase.
Redakcia sa spýtala aj na názor výtvarníčky Katalyn Gyokeny, ktorá pochádza z Lučenca a žije v New Yorku. Jej emocionálna reakcia na výsledok volieb vyjadruje strach menšín z ďalšej budúcnosti v Spojených štátoch.
"Členovia Ku Klux Klanu už pochodujú. Čo bude? Marginalizované vrstvy, ktoré za prezidenta Obamu konečne nadobudli svoje ľudské práva, sú v strachu," opisuje nálady ľudí, aj vlastné obavy.
Zároveň vyzýva ku vzájomnej podpore a osobnej statočnosti, aby sa ľudia nebáli pri sporných rozhodnutiach jasne vyhlásiť: „Nie v mojom mene!“.
Umenie nemožného
Eduard Čonka zo združenia RomaIntegra nevnímal Donalda Trumpa ako rasistu, keďže jeho bývalá manželka bola Češka a súčasná je Slovinka, obe sú neameričanky.
"Celé mi to skôr prišlo ako politický marketing. Súčasná svetová politika sa uberá smerom, ktorý vedie k nespokojnosti obyvateľov. Príde mi to ako vyjadrenie nesúhlasu, či akéhosi protestu. Môžeme to vidieť na Slovensku, v Európe a nakoniec aj v Amerike," píše.
O akceptácii výsledkov volieb hovorí vo svojom príspevku Ivan Hriczko, ktorý sa pracovne venuje otázkam národnostných menšín na Slovensku. Za volebným úspechom Trumpa vidí vplyv médií v politike. Hriczko v úvodníku novín s názvom Doplácame na to, že nám pomáhajú, upozornil na otázky chudoby.
"Neexistuje rómska problematika v tom ponímaní, ako ju prezentujeme. Existuje len problematika chudoby. Nie je rozdiel medzi tým, či ide o hladné rómske dieťa alebo dieťa z majority. Ide jednoducho o hladné dieťa. Chudoba nemá farbu pleti."
Čítajte v Romano nevo ľil 10/2016.

Beata
Balogová
