BRATISLAVA. Rudolf Kósa je 105-ročný obyvateľ obce Vrakúň na juhozápadnom Slovensku. Prevažne maďarskej obci, ktorá nemá ani kanalizáciu, dominuje kaštieľ prerobený na luxusný hotel. Na perfektne vykosený trávnik tam vraj pristáva vrtuľník s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý sa sem chodí zrelaxovať.
Kósu politika zaujíma. Pamätá si, ako sa maličké maďarské strany zlúčili do SMK, ako ich Ján Slota obviňoval z rozvracania štátu, ako sa neskôr scéna rozdelila na národovcov a umiernených, a aj na predvolebné sľuby Bélu Bugára o tom, že jeho Most-Híd do vlády so Smerom ísť nechce.
Maďari dlhodobo patrili k poctivým voličom s vysokou účasťou vo voľbách a Kósa bol medzi nimi. Účasť bugárovcov vo vláde schvaľuje.
„Keď sa má rozhodovať o veciach, ktoré sa nás týkajú, je vždy lepšie, keď sme pri tom, ako keď vykrikujeme spoza plota,“ hovorí Kósa.
Ľudí ako Kósa je však medzi maďarskými obyvateľmi čoraz menej. Roky márneho sľubovania pracovných miest, lepších ciest a školstva sa premietli do voličskej apatie, tvrdí Zsolt Gál z Katedry politológie Univerzity Komenského.
Uvedomuje si to podľa neho aj najsilnejšia strana zastupujúca Maďarov Most-Híd, hoci zatiaľ sa jej preferencie od volieb nehýbali. Jej šéf Béla Bugár nedávno zorganizoval sériu stretnutí s voličmi. V októbri rozoslal list do 300-tisíc domácností na južnom Slovensku, kde vysvetľuje dvoje dôvody vstupu do koalície so Smerom a SNS.
„Ľudia síce od nich zatiaľ neodišli, ale uvedomujú si, že časom tak môžu urobiť,“ povedal Gál.

Nerozhodní voliči
Béla Bugár, ktorý na bilbordoch hovoril o čestnosti a vláde bez Smeru, teraz musí dávať stanoviská ku kauzám Bašternák bez toho, aby urazil koaličného partnera. Vysvetľuje to potrebou stabilnej vlády.