SME

Lajčák hovorí o sumách pre umelcov bez daní a odvodov, tvrdí ministerstvo

Minister sa vyjadril, že zmluva pre umelcov je typ zmluvy, ktorý sa nezverejňuje, no dali ju k nahliadnutiu poslancom.

Miroslav Lajčák.Miroslav Lajčák. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Poslanec Miroslav Beblavý (nezaradený) spočítal sumy brutto, zatiaľ čo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR a aj minister Miroslav Lajčák jasne opakovane hovoria o sumách pre umelcov netto, teda bez daní a odvodov.

Pre TASR to uviedol hovorca rezortu diplomacie Peter Stano na margo reakcie poslanca Beblavého na vyplácané sumy uvedené v zmluvách umelcov v kauze údajného predraženia zákaziek v rámci slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lajčák: Tlačíte ma do porušenia zákona

"V súvislosti so zmluvami umelcov nie je pravda, že MZVaEZ ich odmieta nezákonne zverejniť, ako tvrdí poslanec Beblavý vo svojom statuse na Facebooku, ale opakovane sme jasne zdôvodnili, prečo nám ich infozákon zverejniť neumožňuje," povedal Stano.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Lajčák sa v súvislosti so zverejnením predmetných zmlúv tento týždeň vyjadril, že zmluva pre umelcov je podľa zákona typ zmluvy, ktorý sa nezverejňuje, no dali ju k nahliadnutiu poslancom.

"Až vtedy by som porušil zákon, uvedomte si, že ma tlačíte do porušenia zákona. Tá zmluva sa týka tretích osôb a ja nemám zákonnú povinnosť ju zverejniť. Tie tretie osoby povedali, že si to neprajú," konštatoval vo štvrtok (1. 12.) minister Lajčák na výzvu novinárov, aby ich zverejnil.

Požiadal tri kontrolné inštitúcie

Ministerstvo podľa hovorcových slov najnovšie hodnotenia a vyjadrenia poslanca Beblavého nepovažuje za veľmi seriózne, keďže prichádzajú v čase, keď ešte stále prebieha poslanecký prieskum, v rámci ktorého môže svoje otázky adresovať priamo rezortu, a tiež v čase, keď celú záležitosť z ich iniciatívy navyše preverujú aj príslušné kontrolné orgány štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Lajčák už potvrdil, že jeho rezort požiadal tri kontrolné štátne inštitúcie, z ktorých dve už zareagovali a vyžiadali si dokumentáciu - Protimonopolný úrad SR a Úrad pre verejné obstarávanie.

"Najvyšší kontrolný úrad avizoval, že tak urobí hneď po skončení predsedníctva," vysvetlil minister tento týždeň.

Zabielené údaje umelcov

Poslanec Beblavý informoval na sociálnej sieti, že počas poslaneckého prieskumu na ministerstve mal možnosť nahliadnuť do zoznamu autorských zmlúv, ktoré rezort uzavrel s umelcami na akciu spojenú s predstavením predsedníckeho loga.

"MZV dôsledne zabielilo osobné údaje umelcov aj čokoľvek, čo by umožnilo ich identifikovať, takže viem uviesť len nasledovné: Išlo spolu o osem zmlúv za 46.545 eur, čo je výrazne viac ako 32-tisíc eur, o ktorých hovoril nedávno minister Lajčák (ešte predtým sa ministerstvo tvárilo, že umelcov vyplácala Agentúra Evka v rámci svojej zmluvy).

SkryťVypnúť reklamu

Takže už prvý údaj, ktorý sme na ministerstve skontrolovali, nesedí. Nečudo, že tieto zmluvy odmietajú (protizákonne) zverejniť," napísal poslanec, pričom uviedol aj konkrétne čísla zmlúv.

Miroslav Lajčák

Bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Lajčák bude radiť Ficovi v otázkach národnej bezpečnosti.


TASR 98
Srbský prezident Aleksandar Vučič a Miroslav Lajčák, osobitnývyslanec EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou.

Lajčákovi sa končí mandát vyslanca EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom.


TASR
Súvisiace témy: Miroslav Beblavý
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  2. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  4. Plaťte, šetrite, investujte moderne – prehľadne a na pár ťuknutí
  5. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  6. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  7. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  8. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  1. Sovy chránia lesy: LESY SR hlásia úspech s vtáčími búdkami
  2. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  4. Šaca v Lige majstrov futbalovej medicíny
  5. Nové PLANEO už aj v Prešove! Zľava 10 % na všetko a mega tombola
  6. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi
  7. Nové Planeo v Košiciach
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 9 541
  2. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 001
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 5 891
  4. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 337
  5. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke 3 927
  6. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 647
  7. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd 3 375
  8. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 179
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu