BRATISLAVA. Ani amnestie bývalého premiéra Vladimíra Mečiara štát nepotrebuje na to, aby roky odďaloval uzavretie kauzy, v ktorej je SIS podozrivá z nezákonných akcií proti bežnému občanovi.
Bratislavský podnikateľ Róbert Krajňák sa už 16 rokov na súdoch domáha rozhodnutia, že ho SIS za éry Ivana Lexu nezákonne sledovala, zbierala o ňom informácie a zastrašovala jeho rodinu. Existujú o tom dôkazy, ktoré už súdy uznali. SIS sa však naďalej bráni všetkými dostupnými prostriedkami.
Objektom záujmu SIS sa Krajňák stal po tom, ako 11. novembra 1995 uverejnil v SME inzerát s výzvou k občanom, aby v petícii podporili referendum za odvolanie Mečiara.

Nepriateľ štátu
Tajná služba následne rozbehla akciu proti Krajňákovi. Potvrdzuje to správa Lexovho nástupcu vo funkcii jej riaditeľa Vladimíra Mitra z roku 1999.
Žalobu proti SIS Krajňák podal v decembri 2000. Žiadal v nej, aby súd určil, že tajná služba "neoprávnene zasiahla do jeho práv na súkromie neoprávneným sledovaním, odpočúvaním telefonátov, zbieraním údajov a prípravou diskreditácie". Zároveň požadoval odškodné vo výške 6,5 milióna korún.
Proces sa ťahal takmer šesť rokov. Súd prebiehal v utajenom režime s vylúčením verejnosti.
V roku 2006 Okresný súd Bratislava I rozhodol v prospech podnikateľa. Sudkyňa Dana Kačerová nariadila SIS vyplatiť Krajňákovi odškodné 2,5 milióna korún.
"Z vykonaného dokazovania mal súd jednoznačne preukázané, že odporca neoprávnene zasiahol do súkromia navrhovateľa," konštatovala. Konanie SIS malo podľa sudkyne dosah aj na Krajňákovu manželku a maloleté deti. Vyvolávalo u nich strach a obavu o životy.

Vinu si nepriznávajú
SIS od začiatku vinu odmietala. Odvolanie proti verdiktu v prospech Krajňáka podala v čase, keď ju viedol dnes už nebohý Ladislav Pittner z SDKÚ.
Krajský súd na základe toho v roku 2008 znížil sumu odškodného na 250-tisíc korún. V prepočte podľa vtedajšieho kurzu je to necelých 7700 eur.