MURÁNSKA DLHÁ LÚKA. Od marca do decembra sa 25 mladých ľudí z Jelšavy a osady Rúbanka pri Muránskej Dlhej Lúke v okrese Revúca zaoberalo fotografovaním v rámci projektu Fotoroma.
"Naučili sa tak cez objektív pozerať na okolie inak a odovzdávajú svedectvo o tom, aký je ich život a svet," priblížila predsedníčka občianskeho združenia Rúbanka Monika Podolinská s tým, že podstatou Fotoromy je zachovanie kultúrneho dedičstva Rómov.
Hlavnou časťou projektu boli dva trojdňové workshopy. Odborníci a študenti z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave počas nich učili deti z Rúbanky a Jelšavy fotografovať profesionálnymi fotoaparátmi.

Hlavným výstupom projektu sú výstavy vzniknutých fotografií. Prvá sa konala na Smolenickom zámku, druhá aktuálne prebieha v Muránskej Dlhej Lúke a posledná bude v Jelšave. Tie isté snímky, ale vo väčšom formáte, sú vďaka partnerovi Fotoromy, inštitúcii Kulturbyraet Mesén AS, vystavené aj v nórskom Osle.
Výstavy Fotoroma 2016
- zámok v Smoleniciach
- Muránska Dlhá Lúka
- Jelšava
- Oslo, Nórsko
"Výstava pozostáva z dvadsiatich najlepších fotografií, ktoré prešli prísnym výberom odborníkov. Celkovo však počas projektu vznikli tisíce fotografií," povedala Monika Podolinská.
O priebehu Fotoromy vznikol aj jedenásťminútový dokument, pripravuje sa kniha v slovenčine, rómčine, nórčine a angličtine. "Budú tam texty o Rómoch, o inštitúciách, ktoré sa zapojili do projektu a tiež informácie o deťoch, ktoré sa na ňom zúčastnili," dodala Podolinská.

Projekt Fotoroma zameraný na zvyšovanie povedomia o kultúrnej rozmanitosti Rómov a budovanie interkultúrneho dialógu prostredníctvom fotografie bol podporený grantmi z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru. Spolufinancovaný bol zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Konečným prijímateľom bola Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, partnermi OZ Rúbanka a Kulturbyraet Mesén AS.