BRATISLAVA. Viac než 600 vtákov ročne zachránia špeciálne ochranné prvky, ktoré ornitológovia inštalujú na presne určených úsekoch elektrických vedení v rámci projektu LIFE Energia. Ich účelom je zvýšiť viditeľnosť drôtov pre vtáctvo a ochrániť ho tak pred nárazmi, ktoré sa často končia smrťou.
„LIFE Energia je najväčší projekt, ktorý sa v oblasti sledovania a riešenia vplyvu nadzemných elektrických vedení na vtáctvo na Slovensku realizoval," uviedla manažérka projektu Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Dodala, že takzvané odkloňovače letu vtákov sa inštalujú na dĺžke 77 kilometrov v trinástich Chránených vtáčích územiach na západnom a východnom Slovensku.
Systematický prístup
„Po prvýkrát sa uplatňuje systematický prístup. Okamžite po osadení prvkov posielame do terénu ľudí, aby sme preverili, či ich vtáky registrujú a vedenia nadlietavajú. Budeme dokonca vedieť porovnať efektivitu rôznych druhov prvkov, ktoré sa používajú, doplnila Deutschová.
Ako povedala, inštalácii predchádzalo mapovanie území, ktoré sú dôležitými migračnými koridormi a zimoviskami vzácnych druhov vtákov. V teréne pritom ornitológovia prešli viac ako 30 tisíc kilometrov. „Keď sme spočítali čas strávený v teréne a pri hodnotení výsledkov, vyšiel nám naozaj zaujímavý údaj – monitoring trval viac ako 1800 dní, teda päť rokov," konštatovala Deutschová s tým, že cieľom mapovania bolo určiť, ktoré úseky elektrických vedení sú pre vtáky naozaj rizikové a dochádza tu k nárazom.
Investujú pol milióna
Partnermi projektu LIFE Energia sú slovenské energetické spoločnosti Východoslovenská distribučná, Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská energetika – distribúcia a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktoré v najbližších dvoch rokoch investujú skoro pol milióna eur na inštaláciu 8000 prvkov. Zachránených bude viac ako 600 vtákov ročne v spoločenskej hodnote 1,5 milióna eur.
„Jednou z aktivít, ktoré realizujeme v spolupráci s organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku, je osadzovanie ekozábran na konštrukcie stĺpov vedenia. Doteraz sme na západnom Slovensku takto ošetrili približne 600 km vedení (takmer 7000 stĺpov). Zároveň budeme nasledujúce roky inštalovať na vedenia vysokého napätia odkloňovače. Na ekologizáciu vedení sme doteraz celkovo vynaložili vyše milión eur,“ uviedla Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej.