SME

Lesníci začali s predajom stromčekov, prevažuje smrek a borovica

Štátny podnik dodá na trh približne päťtisíc vianočných stromčekov.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

BANSKÁ BYSTRICA. Štátny podnik Lesy SR dodá v tomto roku na slovenský trh približne 5 000 vianočných stromčekov.

Predaj sa na väčšine miest začal už v pondelok a bude pokračovať do vypredania zásob.

V ponuke prevažuje smrek obyčajný a borovica čierna z produkčných lesných plôch. Z plantáží vianočných stromčekov ponúkajú lesníci firmám i jednotlivcom najmä jedle kaukazské. Informoval o tom hovorca lesov Vlastimil Rezek.

Ako uviedol, stromčeky z produkcie Lesov SR rastú a budú sa predávať na škôlkarskych strediskách Šajdíkové Humence, Hladomer, Brod, Drakšiar, Čermošná, Stredisko genofondu Jochy a v predajni v odštepnom závode v Liptovskom Hrádku. Ďalšie pochádzajú z mladých lesných porastov, kde sa vyrezaním niektorých stromčekov uvoľňuje miesto pre rozvoj a rast ostatných stromov.

SkryťVypnúť reklamu

"Lesy SR pestujú na plantážach v súčasnosti okolo 100-tisíc vianočných stromčekov, od najmenších, desaťcentimetrových až po dvojmetrové stromy. Najväčší záujem je o jedle, smreky pichľavé, omorikové a borovice čierne. V celkového množstva ponúknutého na trh bude viac ako 2000 práve z týchto plantáží," priblížil Rezek.

V budúcnosti podnik počíta s postupným zvyšovaním dodávok vianočných stromčekov.

"Tam, kde prírodné podmienky umožňujú pestovanie ihličnatých drevín, ponúka podnik na predaj vianočné stromčeky z produkčných porastov na lesných správach, odbytových skladoch a niektorých sídlach odštepných závodov. Ceny stromčekov sa výrazne nezmenili a pohybujú sa okolo osem až dvanásť eur za 1,5 až dvojmetrový smrek, jedľu či borovicu," konštatoval hovorca Lesov SR.

SkryťVypnúť reklamu

Stromčeky sa dajú kúpiť na lesných správach Turzovka, Stará Bystrica, Povina, Osrblie, Hronec, Krám, Šaling, Dobroč, Sihla, Michalová, v sídle OZ Považská Bystrica, Predajná, Slovenská Ľupča, Staré Hory, Brusno, Šaštín, Moravský Ján, v expedičnom sklade Gbely, v stredisku služieb pri sídle odštepných závodov Topoľčianky, v sídle OZ Trenčín a na LS Nemšová. Niektoré OZ najmä v lesnatých regiónoch, ako napríklad Námestovo či Beňuš, predaj stromčekov pre nízky záujem v danej oblasti nerealizujú.

"Celkovo však o živé vianočné stromčeky neustále rastie záujem. Po období umelohmotných náhrad čoraz viac ľudí oceňuje vôňu a prirodzený vzhľad živých stromčekov. Nezanedbateľný je tiež ich ekologický prínos, keďže na rozdiel od umelých sa dajú zlikvidovať bez nepriaznivého dopadu na životné prostredie," dodal Rezek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fotka zo zápasu Olympique Lyon - Manchester United.

Cennú remízu si z Londýna nesie Eintracht Frankfurt.


TASR
Slovenský hokejista Matej Kašlík.

Pozrite si góly zo zápasu Švajčiarsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.


a 1 ďalší
Leo Beenhakker.

S „bielym baletom“ vybojoval šesť trofejí vrátane troch španielskych titulov v rade.


TASR
Gólová radosť hráčov Zvolena.

Semifinálová séria sa tak opäť sťahuje na ľad HKM Zvolen.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu