BRATISLAVA. Zrušenie nemorálnych Mečiarových amnestií podporila v utorok väčšina poslancov a možnosť potrestať vinníkov v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho zostáva stále otvorená.
Za zrušenie hlasovalo 78 poslancov vrátane členov koaličného Mosta-Hídu. V druhom čítaní však bude potrebných 90 hlasov, keďže ide o ústavný zákon.
Proti zrušeniu sú koaličné strany Smer aj SNS, ktoré sa v utorkovom hlasovaní zdržali. V Smere opozičný návrh zákona podporil len poslanec Ján Senko, proti hlasoval poslanec Miroslav Číž. Poslanci extrémistickej ĽSNS už ohlásili, že v druhom čítaní zrušenie podporia len v prípade, že budú zrušené aj amnestie exprezidenta Michala Kováča.
Premiér Robert Fico zo Smeru dlhodobo hovorí, že zrušenie amnestií by bolo protiústavné. Smer v minulosti viackrát návrh na zrušenie zablokoval.
Poslanec Mosta a ústavný právnik Peter Kresák v parlamentnej debate upozornil, že nevidí žiadny právny problém v tom, aby parlament amnestie zrušil. "Existuje taký britský aforizmus: britský parlament môže urobiť všetko. Jediné, čo nemôže, je zmeniť muža na ženu a ženu na muža," odôvodnil.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská povedala, že keby bola dnes členkou parlamentu, za zrušenie amnestií hlasuje. "Je to jediná cesta pokusu o nápravu, ak to vôbec je možné," povedala.
Parlament prijal aj vládnu deklaráciu, ktorá amnestie morálne odsudzuje. Opozícia upozorňuje, že ide len o symbolické gesto, ktoré nijako nepomôže vyriešiť trestné činy v prípade zavlečenia.

Danko útočil na prezidenta
O zrušení Mečiarových amnestií, ktoré bránia potrestať vinníkov únosu Kováča mladšieho, sa začalo opätovne hovoriť po smrti prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Parlament sa ich v minulosti pokúšal zrušiť osemkrát.
Koľkokrát sa pokúšal parlament zrušiť amnestie
- rok 2002, 2005, 2006, 2008, 2011, 2014, 2015, 2016
- tému prvýkrát otvorilo v roku 2002 KDH
O možnosti zrušenia hovoril na októbrovom pohrebe exprezidenta Kováča súčasný prezident Andrej Kiska.
Neskôr napísal poslancom list, kde ich vyzval, aby diskutovali o možnosti zrušenia amnestií.
"Dlhujeme to sami sebe, právnemu štátu, úsiliu obnoviť dôveru v spravodlivosť v našej krajine," zdôraznil.
Predseda parlamentu Danko v utorok na Kisku zaútočil pre jeho prejav na Kováčovom pohrebe. "Bol som šokovaný, že na omši a v kostole sme vyzývaní len my Národná rada, aby sme niečo robili s amnestiami," povedal.
Parlament ich podľa neho zrušiť nemôže a "prezident ani nikto by si nemal zakladať ruky, že ten horúci gaštan je v Národnej rade".
Ďalší poslanec z SNS Dušan Tittel tvrdí, že možnosť prípadného zrušenia riešili s nestrannými právnikmi. Tí v porovnaní s ústavným právnikom Kresákom podľa neho povedali, že parlament amnestie zrušiť nemôže.

Opozícia: Deklarácia je len gesto
Vláda minulú stredu prijala deklaráciu, kde amnestie morálne odsudzuje. Parlament ju v utorok schválil, hoci opozícia ju kritizovala. Vládnej koalícií pomohli 12 poslanci extrémistickej ĽSNS a dvaja nezávislí poslanci, ktorí odišli z hnutia Sme rodina.
"Má hodnotu smradu vo vesmíre," povedala o deklarácii podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS. Upozornila, že Smer, ktorý nepodporil zrušenie amnestií, založili ľudia blízki niekdajšej HZDS Vladimíra Mečiara. Menovala Jozefa Brhela, Jána Gabriela, Ivana Kiňa, Vladimíra Poóra či Fedora Flašíka.
Poslanec Ondrej Dostál z SaS označil deklaráciu za prázdne gesto, ktorým chce vláda ukazovať, že sa niečo urobilo. "Zomrel prvý prezident, tak aby sa nepovedalo, schválime deklaráciu. Význam je však nulový. Jedinou cestou je zrušenie amnestií ústavným zákonom," povedal.
Mečiar ako zastupujúci prezident prijal amnestie vzťahujúce sa k činu zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny po odchode prezidenta Kováča z funkcie.


Beata
Balogová
