
Zuzana Zimenová
Nezaradená poslankyňa, analytička Nového školstva, podieľala sa na návrhoch cieľov Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania.
„Nelichotivé výsledky sa opakujú každým testovaním. Veľmi významné sú zistenia, že sa zhoršujú najhorší žiaci. Máme čoraz viac mladých ľudí, ktorých vedomosti a zručnosti v základných kategóriách sú hlboko pod priemerom. Hlavný dôvod problémov je, že slovenský školský systém vie pracovať s priemerným žiakom. Nedokáže však podchytiť slabo prospievajúcich, ktorí prepadávajú cez sito. Ak z rôznych dôvodov niečomu nerozumie a nezvláda to, nemáme systém opatrení, aby sa jeho výsledky zlepšili.“

Viera Kalmárová
Hlavná inšpektorka Štátnej školskej inšpekcie.
„Trochu cynicky by som zareagovala, či niekto čakal niečo iné. Z reakcií, ktoré som zaznamenala, bola najzábavnejšia tá sebauspokojúca, podľa ktorej sa vlastne nič hrozné nestalo, lebo sme sa od roku 2012 až tak veľmi nezhoršili. Výsledky opakovane potvrdili, že v tomto druhu testovania patríme medzi krajiny so stabilne mizernými výsledkami. Myslím, že sme momentálne dosiahli svoje dno. Za najvážnejší problém považujem krízu učiteľského stavu, ktorú vyvolali predovšetkým ekonomické podmienky. Smutný obraz školstva je výsledkom nekoncepčných zmien. Tieto výsledky sú prvým testovaným produktom z roku 2008. Schopnosť riadiť sa výsledkami vlastného autonómneho myslenia a radosť stratili nielen učitelia, ale aj žiaci. Výsledky dotazníka medzi žiakmi, ktorý bol súčasťou PISA, žiaľ, ukázal, že žiaci stratili záujem o prírodné vedy a vieru vo vlastné schopnosti.“

Alexander Lux
Vedúci Katedry fyziológie rastlín Univerzity Komenského.
„Z toho, čo môžeme odpozorovať my na vysokých školách, vplývajú na nelichotivé výsledky dve veci. Jednou je prístup žiakov a študentov. Ich pohľad na to, čo pre nich bude v živote potrebné. Zaujíma ich to, čo považujú za zábavné a to, o čom si myslia, že využijú v zamestnaní. Žiaľ, vopred málokedy dokážu správne vyhodnotiť. Druhý, dôležitejší dôvod, ktorý vplýva na výsledky PISA, je pozícia škôl a strata pozície učiteľa. V minulosti svojimi schopnosťami dopĺňal rodinu, pomáhal orientovať sa v hodnotách a potrebných vedomostiach. Túto pozíciu postupne stratil.“

Branislav Gigac
Predseda Aliancie stredoškolákov.
„Výsledky testovania PISA jasne dokázali, že potreba reformy vzdelávania je viac ako nutná a nastoľuje otázku, či testovanie PISA má byť jediným testovacím štandardom reflektujúcim kvalitu vzdelávania a vedomostí žiakov. Neustále čakanie na rozhýbanie ministerských kostier je už alarmujúce a tieto výsledky opätovne potvrdzujú fakt, že vyučovací proces na Slovensku sa musí zmeniť a nemôže byť o pasívnom prijímaní poznatkov zo školských lavíc.“


Beata
Balogová
