BRATISLAVA. Málo sa hýbeme, zle sa stravujeme a prevenciu voči srdcovo-cievnym ochoreniam zanedbávame. Zlyháva aj štát, ktorý zrušil mnohé preventívne programy. Máme síce špičkové kardioústavy, ale odborníci na srdcovocievne ochorenia chýbajú najmä v ambulanciách.
Taká je v skratke reakcia kardiológov, ktorých denník SME oslovil v súvislosti s celoeurópskym prieskumom o prevencii a liečbe srdcovo-cievnych ochorení pod názvom Euro Heart Index 2016. V stredu doobeda ho v Bruseli zverejnila švédska spoločnosť Health Consumer Power House.
Slovensko v prieskume skončilo medzi šiestimi najhoršími európskymi krajinami spomedzi 30 hodnotených. Lepšie ako my sa umiestnili všetky ostatné krajiny Visegrádskej štvorky, teda Poľsko, Česko a Maďarsko.
Je to v poradí už tretí prieskum za posledné dva roky, ktorý tvrdí, že zdravotný stav obyvateľov Slovenska a úroveň kvality zdravotnej starostlivosti u nás je medzi najhoršími v Európe, respektíve sa prepadá.

Sme obézni, chudobní a ľahostajní
"Obezita je určite už aj slovenský problém, žiaľ, dokonca aj v detskom veku," reaguje na prvú výčitku, ktorá vzišla z prieskumu Daniel Pella, dekan košickej lekárskej fakulty. Obezitou podľa prieskumu trpí na Slovensku viac ako štvrtina ľudí nad 18 rokov.