BRATISLAVA. Poslanci ukončili deviaty deň schôdze parlamentu rokovaním o návrhu novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj v druhom čítaní.
Poslanci za Most-Híd v predloženom návrhu doplnili stavby, ktoré napriek potrebe stavebného povolenia na ich realizáciu nepodliehajú poplatku za rozvoj.
Stavebné povolenia
Ide podľa nich najmä o stavebné činnosti týkajúce sa rekonštrukcie obvodového plášťa stavby, najmä zateplenia bytových domov, a stavebné činnosti súvisiace s údržbou stavby.
Podmienkou je, aby pri týchto stavebných úpravách, ktoré priamo súvisia s obnovou bytových domov, ako aj iných stavieb, neboli zároveň zmenené ich podlahové plochy.
Navrhovaná účinnosť novely zákona po schválení je 1. januára 2017. Súčasný zákon o miestnom poplatku za rozvoj určuje poplatkovú povinnosť za každé vydané právoplatné stavebné povolenie. Stavebný zákon však určuje len procesné podmienky vydávania stavebných povolení.
Nový zákon umožní mestám a obciam všeobecným záväzným nariadením (VZN) stanoviť poplatok za rozvoj v rozmedzí 10 až 35 eur za štvorcový meter podlahovej plochy nadzemnej časti.
Poplatok za rozvoj budú platiť fyzické osoby a firmy jednorazovo za stavbu na území obce podľa právoplatného stavebného povolenia.
Poslanec Miroslav Ivan (SaS) označil návrh novely zákona od poslancov za Most-Híd za byrokratickú záťaž. Poslancovi Ivanovi prekáža, že poplatok sa má platiť už v čase vydania stavebného povolenia, teda, keď sa ešte ani nezačali stavebné práce a k žiadnej záťaži územia ešte nedošlo.
Predložili pozmeňujúce návrhy
Viaceré pozmeňujúce návrhy predložil aj poslanec Miroslav Ivan, ktorý navrhuje napríklad aj to, aby miestny poplatok nebol v rozmedzí od 10 do 35 eur za meter štvorcový, ale aby bol od nula do 35 eur. Ako dôvod uvádza, že sa tak vyjde v ústrety obciam, ktoré chcú v niektorých svojich častiach výstavbu podporiť.
Poslanec Igor Choma za Smer predložil pozmeňovací návrh, podľa ktorého navrhuje rozšíriť predmet poplatku za rozvoj. „Z dôvodu lepšieho pokrytia situácií, keď vzniká nová podlahová plocha pozemných stavieb a súčasne nie je vydané stavebné povolenie, ale došlo iba k ohláseniu stavby,“ zdôvodnil poslanec. Okrem toho dopĺňa, aby predmetom poplatku nebola rekonštrukcia alebo modernizácia už existujúcej podlahovej plochy.
Poslanci za Most-Híd taktiež predložili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by od miestneho poplatku mohli byť oslobodené stavby rodinných domov do 150 metrov štvorcových. Rovnako „predmetom poplatku nemajú byť stavby slúžiace na športové účely, športové haly, zimné štadióny, tribúny“. Poslanci navrhujú tiež, aby obec použila poplatok v tom území, v ktorom ho zaviedla a
Poslanec za Most-Híd Tibor Bastrnák navrhuje s ohľadom na podporu pôdohospodárskej produkcie oslobodiť od miestneho poplatku za rozvoj špecifikované stavby do stanovenej výmery zastavanej plochy, a tým prispieť k podpore malých poľnohospodárov. Poslanci však rokovanie o tomto návrhu zákona prerušili. Pokračovať v ňom budú v stredu ráno o deviatej hodine.
Elektronické schránky pre podnikateľov
Poslanci v prvom čítaní prerokovali aj novelu zákona o e-Governmente. Termín povinnej aktivácie elektronických schránok pre podnikateľov by sa mal opäť predĺžiť, tentokrát do 30. júna budúceho roka.
Novú povinnosť pre podnikateľov stanovil pritom zákon už pred tromi rokmi a termín sa už raz predlžoval z 1. júla 2016 na 1. januára 2017. Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini povedal, že tí podnikatelia, ktorí si schránku aktivovali, budú od 1. januára 2017 alebo od momentu aktivácie, dostávať úradné rozhodnutia od štátnych orgánov elektronicky.
Ako povedal v rozprave v prvom čítaní poslanec za SaS Karol Galek, v porovnaní s Českou republikou "pokrivkávala" mediálna kampaň.
"Pre mňa tým základným problémom je, že samotná verejná správa do dnešného dňa tieto schránky plnohodnotne nevyužíva," konštatoval poslanec. Ako argument použil údaj zo stránky slovensko.sk o počte neprečítaných správ orgánmi verejnej moci.
"K 5. decembru to bolo číslo 434 090 neprečítaných správ, ktoré boli doručené týmto orgánom a neboli ani len otvorené," zhrnul Galek. Opozičný poslanec však poznamenal, že novelu strana podporí, pretože je v prospech občanov a právnických osôb. O prerokovaných návrhoch noviel zákonov by mali poslanci hlasovať v stredu 7. decembra.