SME

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na internete sa stretáva 84 percent mladých, väčšina proti tomu nekoná.

(ilustračné foto)(ilustračné foto) (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Najviac mladých Slovákov podporuje extrémistickú stranu Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vysokej popularite sa teší aj jej líder a predseda Banskobystrického kraja Marian Kotleba.

Vyplýva to z najnovšej štúdie bratislavského Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

Vysoká podpora

"V prostredí mladých ľudí viac ako tretina sympatizuje s aktivitami, konkrétnymi krokmi, programom a hodnotami Kotlebovej ĽSNS. Aj samotný líder strany Marian Kotleba má medzi mladými pomerne vysokú podporu (30 percent) ktorá prevyšuje súčasnú podporu strany," uviedol inštitút.

SkryťVypnúť reklamu

Analytik IVO Marián Velšic novinárom povedal, že preferencie ĽSNS medzi Slovákmi vo veku od 18 do 39 rokov dosahujú 23,5 percenta a tiež, že vzhľadom ku spomínaným sympatiám majú priestor na rast.

S tesným odstupom za ĽSNS v rebríčku preferencií medzi mladšou generáciou Slovákov skončila s podporou 23,4 percenta liberálna strana Sloboda a solidarita (SaS), ktorá je najsilnejšou opozičnou stranou. Obľuba ĽSNS a SaS u mladých Slovákov tento rok na jeseň v porovnaní s poslednými parlamentnými voľbami stúpla.

Výrazná väčšina opýtaných uviedla, že takzvané konšpiračné weby predstavujú alternatívu tradičných médií a že tieto weby majú vzhľadom na slobodu slova a prejavu právo na existenciu. Najviac sa mladá generácia zaujíma na internete o informácie o udalostiach vo svete, o problematiku životného prostredia a o tému migrácie. Nadpriemerne aktívni na internete a sociálnych sieťach sú práve prívrženci ĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu

S nenávisťou na internete sa stretáva väčšina

Podľa prieskmu má až 84 percent mladých ľudí skúsenosť s nenávistným správaním na internete. Hoci 68 percent z nich považuje nenávistné statusy, poznámky, komentáre či videá za závažný spoločenský problém, tri štvrtiny mladých (76 percent) sa voči konaniu "hejterov" zachová pasívne. Vyplýva to zo štúdie inštitútu, ktorú pod názvom Mladí ľudia v kyberpriestore - šance a riziká pre demokraciu realizoval s podporou Nadácie ESET.

"Najväčšia časť (33 percent) z tých, ktorí nevystúpia aktívne proti prejavom nenávisti v internetovom prostredí, zachová pasivitu preto, lebo konanie "hejterov" považuje za prejav slobodnej vôle. Ďalších 28 percent neurobí nič, lebo to podľa nich nemá význam a 15 percent si takéto správanie nevšíma, lebo mu nepripisuje dôležitosť," uviedol výsledky autor prieskumu a analytik IVO Marián Velšic.

SkryťVypnúť reklamu

Respondenti v prieskume uviedli, že s nenávistnými postojmi sa stretávajú najčastejšie na sociálnych sieťach (69 percent) a v diskusiách pod článkami či príspevkami bežných internetových médií (45 percent).

"Aktívne proti prejavom nenávisti a intolerancie, aspoň prostredníctvom upozornenia administrátora stránky, vystúpi iba 10 percent opýtaných, iba jedno percento sa vyjadrilo, že by na takéto prejavy a možné porušenie zákona upozornili štátne orgány," dodal k výsledkom prieskumu analytik.

Podobné zistenia zaregistrovali aj pri otázke tzv. trolovania - provokovania účastníkov diskusie či narúšania normálnej vecnej diskusie. "Napriek tomu, že až 94 percent ľudí v tomto výskume deklaruje, že sa s tým stretáva, ich reakcie sú aj v tomto prípade opäť pasívne," informoval Velšic.

SkryťVypnúť reklamu

Autor prieskumu poukázal na to, že výsledky korešpondujú s celkovým pasívnym prístupom mladej generácie k občianskej angažovanosti v internetovom prostredí. "Väčšina mladých číta príspevky a názory v diskusnom fóre, 'lajkuje' statusy alebo číta blogy. Ak však má vyjadriť angažovanosť, napríklad príspevkom vo vlastnom blogu, zorganizovaním petície či založením webstránky, toto využíva prostredníctvom internetu len šesť až deväť percent mladých ľudí," dodal.

Zber dát v prieskume sa realizoval v septembri tohto roku v spolupráci s agentúrou FOCUS. V prieskume oslovili celkovo 1083 respondentov vo veku 18 až 39 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 774
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 270
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 125
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 026
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 772
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 436
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 470
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 291
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu