BRATISLAVA. Voličov nemožno vydierať, pretože nikto na svete nie je taký "mačo", aby mohol povedať voličom, že ak nebudú v referende hlasovať ako on chce, odstúpi.
Na pôde Národnej rady (NR) SR to vrámci Hodiny otázok vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD) na margo výsledkov referenda v Taliansku, v ktorom voliči odmietli ústavné zmeny navrhované tamojším premiérom Matteom Renzim, na čo on reagoval podaním demisie.
Zodpovedný Renzi
"Bolo evidentné, že Renzi dostane na frak a dostal absolútne statočne. Takto vydierať voličov vnútropolitickou témou, to je najväčšia politická chyba. Taliansko je v eurozóne. Ak prídu predčasné voľby, predstavme si, že komik Beppe Grillo zostaví vládu a môže prísť k referendu o eure. Dovolím si preto povedať, že Renzi zodpovedá priamo za možnú destabilizáciu, ktorá nastane v eurozóne v nasledujúcich mesiacoch, lebo vtiahol vnútropolitickú agendu do vecí, ktoré ovplyvňujú nielen Európu, ale celý svet," dodal Fico.
Matteo Renzi podal demisiu do rúk prezidenta Sergia Mattarellu v stredu (7. 12.). Reagoval tak na výsledok nedeľňajšieho (4. 12.) referenda, v ktorom voliči odmietli ním navrhovanú reformu ústavy. Prezident Renziho požiadal, aby zostal vo funkcii až do nástupu nového kabinetu.
Renzi chcel pôvodne odstúpiť už bezprostredne po nedeľňajšom referende. Prezident ho však požiadal, aby tak urobil až po prijatí zákona o štátnom rozpočte pre rok 2017 v Senáte, čo sa napokon stalo v stredu.
VÚC v jednom kole
Premiér tiež dostal otázku týkajúcu sa jednokolových volieb do VÚC. Zrušenie druhého kola voľby predsedov VÚC by podľa neho mohlo mobilizovať voličov k vyššej účasti v jedinom zachovanom kole.
Práve poslanci jeho strany a Mosta-Híd chcú druhé kolo v krajských voľbách zrušiť. Ich návrh bol na aktuálnej schôdzi posunutý do druhého čítania.
"Máme tu voľby primátorov a starostov, ktoré sú jednokolové, a platí, že kto získa najviac hlasov, stane sa primátorom alebo starostom. Je vec na diskusiu, či majú mať takéto voľby jedno alebo dve kolá. Uvedomme si, že je pomerne nízky záujem voličov o tento typ volieb, je to pravdepodobne aj preto, že doteraz sa nám celkom nepodarilo vysvetliť význam VÚC verejnosti," povedal premiér.
Priznal tiež, že pre neho je zrušenie druhého kola dobré v tom, že nebude musieť chodiť na kampaň dvakrát, ale iba raz podporí toho, o kom si bude myslieť, že je vhodný predseda kraja.
"Plne rešpektujem rozhodnutie NR SR ohľadom jedného kola. Ak sa dohodnete na niečom inom, tak sa dohodnete. Toto je mimo vlády SR," odkázal Fico.
Nízka účasť
Návrhy Smeru-SD a Mosta-Híd hovoria, že voľby do VÚC a komunálne voľby by sa od roku 2022 mohli konať súčasne. Zároveň sa má zrušiť druhé kolo volieb predsedu kraja. Zmeny odôvodňujú praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole.
"Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov," vysvetľujú navrhovatelia.
Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by nebolo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.
Audit samosprávy
Audit územnej samosprávy a obidvoch jej úrovní, teda miestnej alebo regionálnej, bol podľa Fica všestranný a súhrnný a auditované boli nielen kompetencie originálne, ale aj kompetencie preneseného výkonu štátnej správy.
"Súbežne s auditom výkonu kompetencie verejnej správy prebiehala najrozsiahlejšia reforma miestnej štátnej správy za účelom jej modernizácie k programu ESO," doplnil predseda vlády. Pripomenul, že bola vytvorená nová štruktúra orgánov miestnej štátnej správy a v programe ESO boli rozpracované princípy integrácie pôsobnosti špecializovanej štátnej správy do jedného okresného úradu.
"Myslím si, že tento program bol úspešný a ja som bol sám svedkom mnohých prípadov, kedy sme priamo na mieste sledovali, ako došlo k tejto integrácii, ktorú sme považovali v danom okamihu za absolútne správne. Teraz nás čaká otázka reformy samosprávy, ale to už je téma, o ktorej chcem predovšetkým hovoriť s predstaviteľmi ZMOS-u na najbližšom sneme ZMOS-u," uviedol Fico.
Dostál sa pýtal, kedy mieni vláda SR v súlade s uznesením Národnej rady SR z 8. decembra 2011 vykonať komplexný audit výkonu kompetencií podľa jednotlivých úrovní verejnej správy a zabezpečenie ich financovania a predložiť ho parlamentu.
Fico informoval, že po tomto uznesení vláda Ivety Radičovej v roku 2012 prijala ďalšie uznesenie. Z neho podľa Fica vyplynula pre ministerstvo vnútra a ministerstvo financií konečná úloha predložiť na rokovanie vlády súhrnný audit výkonu kompetencií verejnej správy a návrh na zabezpečenie financovania kompetencií verejnej správy na základe výsledkov tohto auditu.
"Daná úloha zohľadňujúca pritom zámer uznesenia Národnej rady, ako aj vecné dôvody venovať sa len územnej samospráve ako subsystému verejnej správy, bola ministerstvami splnená a súhrnný audit výkonu kompetencií verejnej správy vláda vzala na vedomie uznesením 226 zo 14. mája 2014. Pripomínam, že tento materiál nebol predmetom rokovania Národnej rady a nebol predložený na rokovanie Národnej rady," doplnil premiér.