Bratislava 9.januára (TASR) - Návrhom na ratifikáciu Kjótskeho protokolu o znižovaní emisií skleníkových plynov, ktoré prispievajú ku globálnej zmene klímy, by sa vo štvrtok mala zaoberať vláda.
Minister životného prostredia SR László Miklós vyslovil minulý rok predpoklad, že SR v prvej polovici tohto roku tento významný medzinárodný dokument ratifikuje. V prípade, že vláda bude súhlasiť s ratifikáciou protokolu, odporučí prezidentovi, aby po prijatí v parlamente protokol ratifikoval.
Slovensko tak prijme záväzok, že v období rokov 2008 až 2012 zníži produkciu emisií skleníkových plynov o 8 percent v porovnaní s rokom 1990. V tomto období nesmú agregované emisie prekročiť 333,6 milióna ton. Vzhľadom na to, že SR záväzky protokolu už prakticky plní, jeho ratifikácia a nasledujúce plnenie záväzkov nebude vyžadovať vynaloženie prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Kjótsky protokol ešte nenadobudol platnosť, nadobudne ju až po ratifikácii 55 krajinami, pričom medzi nimi musia byť krajiny, ktoré mali spolu najmenej 55 percent emisií oxidu uhličitého.
Potreba ratifikácie vyplýva z Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy, ktorého je SR zmluvnou stranou. V decembri 1997 sa konala v Kjóte v Japonsku 3. konferencia strán uvedeného. Tam bol prijatý Kjótsky protokol, ktorý sprísňuje záväzky pre krajiny.
Neúspešne sa však skončila 6. konferencia strán v Haagu v novembri 2000, kde neboli prijaté rozhodnutia potrebné pre vykonávanie protokolu. V júli nasledujúceho roku sa uskutočnilo jej pokračovanie v Bonne, kde sa za cenu rozsiahlych ústupkov prijala politická dohoda v sporných otázkach, napríklad v oblasti financovania opatrení na zmenu klímy, režimu započítavania redukcií získaných využívaním pôdy a lesného hospodárstva, či pravidlá pre flexibilné mechanizmy.
Viacero európskych krajín a Kanada vyjadrili v Bonne vôľu ratifikovať protokol tak, aby nadobudol platnosť do konca roku 2002. Iniciatívu v tomto smere prevzala Európska únia, ktorá vyzvala ostatné štáty, najmä kandidátske krajiny, aby čo najskôr začali proces ratifikácie.