SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Procházka neuspel ako kandidát na sudcu v Luxemburgu

S príplatkami mohol Procházka ročne dostávať vyše 310-tisíc eur.

Radoslav Procházka.Radoslav Procházka.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Radoslav Procházka sa sudcom v Luxemburgu nestane.

V pondelok ho podľa informácií Denníka N definitívne odmietli.

Na prestížnej funkcii si mohol finančne poriadne prilepšiť. Základný mesačný plat luxemburského sudcu je totiž asi 21-tisíc eur, navyše k nemu patria ďalšie príplatky či benefity.

S príplatkami mohol ročne dostávať vyše 310-tisíc eur. Išlo o jedno z najlepšie platených miest v Európskej únii.

Prečítajte si tiež: Procházka sa stal kandidátom na eurosudcu, návrh odsúhlasila vláda Čítajte 
Článok pokračuje pod video reklamou

Procházka: Stanoviská výboru nepoznám

Súdny dvor Európskej únie (EÚ) so sídlom v Luxemburgu nemôže potvrdiť odmietnutie Procházku za sudcu na Všeobecnom súde Európskej únie (EUGC).

Ako pre TASR uviedol Balázs Lehóczki z komunikačného oddelenia Súdneho dvora EÚ, ktorý má na starosti Slovenskú republiku, o výbere sudcov rozhoduje poradný výbor Rady EÚ v Bruseli a luxemburská súdna inštitúcia sa o menách vybratých národných kandidátov dozvedá po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

Procházka podľa svojho vyjadrenia pre Hospodárske noviny stanoviská výboru nepozná, ďalší postup chce nechať na vládu. "Celá táto moja situácia, ktorá začala výsledkom volieb, je niečo, čo v mojom živote muselo prísť, som rád, že to prišlo a vyjdem z toho silnejší, ako som bol predtým," reagoval pre Hospodárske noviny.

Procházku za sudcu v Luxemburgu navrhla Slovenská advokátska komora, v ktorej vedení donedávna samotný Procházka pôsobil. Predsedníctvu komory predložil návrh na jeho kandidatúru Ján Havlát, ktorý je zároveň členom Súdnej rady ako nominant vlády.

Procházka pri vypočutí pred Súdnou radou tvrdil, že práve to je práca, ktorá mu sedí a ktorej rozumie. "Sémantický vesmír, v ktorom sa pohybuje právnik, advokát, je iný ako sémantický vesmír, v ktorom sa pohybuje politik," vyhlásil.

Prečítajte si tiež: Procházka je podľa europoslancov odborník, jeho morálny krediť vnímajú horšie Čítajte 

Kritika nominácie

Jeho nominácia sa však neobišla bez kritiky. Napríklad združenie sudcov Za otvorenú justíciu ešte v septembri vyzvalo Súdnu radu SR, aby rozhodnutie, ktoré vzbudzuje vážne pochybnosti vo verejnosti, dostatočne presvedčivo vysvetlila bez ohľadu na to, či jej to zákon priamo prikazuje alebo nie.

Parlamentná strana SaS zas vyzvala vládu, aby Procházkovu nomináciu odmietla. Liberáli vtedy uviedli, že Všeobecný súd Európskej únie v Luxemburgu nie je trafika, ale vážená inštitúcia, na trafiku sa ju snaží prebudovať Súdna rada SR.

Všeobecný súd EÚ je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. V roku 1998 bol zriadený, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ.

Jeho hlavnou úlohou je poskytovanie výkladu právnych predpisov únie pre ich rovnaké uplatňovanie vo všetkých členských krajinách. Rozhoduje napríklad o žalobách podaných fyzickými alebo právnickými osobami a žalobách podaných členskými štátmi v oblasti štátnej pomoci.

SaS: Odmietnutie bolo jediné riešenie

Odmietnutie bolo správny krok. Myslí si to opozičná SaS.

"Bývalý predseda strany Sieť a bývalý poslanec NR SR Radoslav Procházka nemá vďaka svojim excesom na slovenskej politickej scéne morálne predpoklady zastávať funkciu sudcu na Súdnom dvore Európskej únie v Luxemburgu. Pre udržanie dôveryhodnosti súdneho dvora v očiach európskej verejnosti preto iné riešenie ani nebolo možné," uvádza v stanovisku predseda SaS Richard Sulík a jeho podpredsedovia Jana Kiššová, Ľubomír Galko a Jozef Mihál.

Naďalej ich zaráža, že napriek známym faktom o Procházkových morálnych prešľapoch jeho nominácia prešla Súdnou radou na Slovensku aj vládou. "Teraz jasne vidíme, akou diametrálne odlišnou politickou kultúrou sa riadia európske záležitosti a tie domáce," uvádzajú liberáli.

SaS zároveň žiada členov Súdnej rady a vlády, aby pri ďalšej nominácii využili schopnosť rozlišovať morálne konanie od nemorálneho a chránili tým povesť Slovenska v zahraničí.

Procházka je už druhým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra, vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ obsadený.

Súdna rada sa ešte nevyjadruje

Súdna rada (SR) SR ešte nemá oficiálnu informáciu o tom, že v Luxemburgu odmietli kandidatúru Radoslava Procházku. K rozhodnutiu sa preto podľa Kancelárie Súdnej rady SR nie je možné vyjadriť.

"V tejto súvislosti považujeme za potrebné zopakovať, že na úrovni Súdnej rady Slovenskej republiky prebehol zákonný, transparentný a férový proces. Jeho výsledkom bolo platné uznesenie, za ktoré v tajnom hlasovaní hlasovala potrebná väčšina členov Súdnej rady SR, ktorá je zložená zo zástupcov všetkých zložiek štátnej moci," doplnila Kancelária SR SR.

Záznam z rokovania je podľa nej prístupný pre všetkých na internetovej stránke súdnej rady a každý si môže celý proces, vrátane podrobného vypočutia kandidátov, spätne overiť.

"Narozdiel od rozhodovania Súdnej rady SR, proces pred výborom zriadeným podľa čl. 255 Zmluvy o fungovaní Európskej únie je neverejný a preto je komplikované vyjadrovať sa k jeho činnosti," uzavrela Kancelária SR SR.

Ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) neteší, že Slovensko bude musieť opäť vyberať kandidáta na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ.

Žitňanská pripúšťa, že Slovensko nie je v ľahkej situácii, pokiaľ ide o túto personálnu otázku. "Kandidátov, ktorí by boli také komplexné osobnosti a spĺňali taký široký okruh požiadaviek, ktorý je kladený, na Slovensku nie je veľa," povedala novinárom.

Viac sa k téme zatiaľ vyjadrovať nechce, počká si na oficiálnu informáciu a zdôvodnenie odmietnutia. "Zdôvodnenie bude vodítkom pre ďalšie riešenie," poznamenala.

Na zverejnené informácie reagoval aj premiér Robert Fico. Uviedol, že rozhodnutie výboru musíme rešpektovať a nič iné v tomto okamihu k téme nemôže povedať.

Podľa premiéra pravdepodobne to, že sa človek politicky angažuje, môže byť do budúcnosti prekážka pri pokusoch obsadzovať pozície, ktoré sú vnímané právnicky veľmi neutrálne a nezávisle. Bude asi potrebné sa pozrieť po inom kandidátovi, musím rešpektovať rozhodnutie príslušných orgánov, dodal Fico.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy zo Sme.sk

Minúta po minúte: Poslanci zrýchlene rokujú o trinástych dôchodkoch

Pri diaľničných známkach plénum nebolo uznášaniaschopné.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Kočner mal plán, ako s Bödörom oblafnúť Haščáka. V Markíze

Mal plán, ako získať podiel v televízii, keď ju kúpi Penta.

Norbert Bödör, Jaroslav Haščák.

Čo musí Kiska vysvetľovať a kto je kto vo video kauze

Vysvetlenie žiadajú opoziční lídri.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska.
Komentár Zuzany Kepplovej

Kiska by mal povedať, že takto nie

Partnerom exprezidentova minulosť prekáža.

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Zákon o štátnom občianstve treba podľa ombudsmanky zmeniť

Ombudsmanka navrhla zmeny, ministerka ich odmietla.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Nová vláda by mala podľa Ondrejcsáka riešiť strategické dokumenty

Dokumenty sú podľa štátneho tajomníka neaktuálne a vyžadujú si úpravy.

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.
Ilustračné foto.

Ministerstvo navrhuje odňať súhlas na pôsobenie Akadémii médií

Dôvodom je porušovanie povinností ustanovených zákonom o vysokých školách.

	
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová počas rokovania 190. schôdze vlády SR. Bratislava, 18. december 2019.