BRATISLAVA. Všeobecná zdravotná poisťovňa má od utorka novú dozornú radu. Má desať členov. Okrem nominantov ministerstva zdravotníctva a financií je v nej aj nominant opozície a tretieho sektora.
Dozorná rada je najvyšší kontrolný orgán poisťovne. Dohliada na činnosť predstavenstva. Je povinná preskúmať rozpočet, riadnu alebo mimoriadnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo vysporiadania straty a podať o výsledku preskúmania správu valnému zhromaždeniu.
Stopercentným akcionárom poisťovne je ministerstvo zdravotníctva. Štátna poisťovňa je v strate 283 miliónov eur.

Dvaja exministri aj aktivista
Dozorná rada
Tomáš Borec - šéf rady a exmninister spravodlivosti
Tomáš Malatinský - exminister hospodárstva
Martin Smatana - šéf Inštitútu zdravotnej politiky
František Palko - bývalý štátny tajomník na ministerstve financií
Marcel Klimek (Nova) - nominant opozície
Gabriel Šípoš - šéf Transparency International Slovakia
Zostávajúci členovia: Marián Magdoško. Juraj Pacher, Iveta Baráneková a Anna Slámková.
Za šéfa dozornej rady bol hlasovaním vo valnom zhromaždení poisťovne podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Stanislavy Luptákovej zvolený bývalý minister spravodlivosti za druhej vlády Roberta Fica (Smer) Tomáš Borec.
Boreca do dozornej rady nominovalo ministerstvo zdravotníctva. Okrem neho do nej poslalo aj šéfa Inštitútu zdravotnej politiky Martina Smatanu.
Okrem Boreca je v dozornej rade aj ďalší exminister z druhej Ficovej vlády, Tomáš Malatinský. Pôsobil ako minister hospodárstva. Fico ho odvolal v polovici funkčného obdobia spolu s ministrom školstva Dušanom Čaplovičom (Smer). Malatinský sa zviditeľnil aj tým, že prenajímal dom v lokalite Holý vrch v bratislavskej Záhorskej Bystrici spoločníkovi Penty Jaroslavovi Haščákovi.
Za opozíciu je v dozornej rade ekonónom Marcel Klimek zo strany OĽaNO-NOVA a za mimovládny sektor šéf Transparency International Slovakia Gabriel Šípoš.
Ministerstvo financií nominovalo bývalého štátneho tajomníka svojho rezortu za druhej Ficovej vlády Františka Palka a silové rezorty Mariána Magdoška. Za zamestnancov poisťovne sú v dozornej rade Juraj Pacher, Iveta Baráneková a Anna Slámková.

Zostali aj ľudia z čias tety Anky
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý upozornil na viaceré kauzy v štátnej poisťovni za druhej Ficovej vlády na sociálnej sieti poukázal na to, že aj napriek zmenám zostali v novej dozornej rade štyria jej bývali členovia.
Ide o Magdoška, Pachera, Baránekovú a Slámkovu, ktorí boli v dozornej rade aj za minulého vedenia poisťovne, keď čelila viacerým kauzám.
"Vtedy ani dnes nepovedali ani mäkké f," napísal poslanec. Do konfliktu s mocou podľa neho nepôjde ani Borec, Malatinský či Palko.
Skutočnými kontrolórmi poisťovne tak podľa Beblavého zostanú len Klimek a Šípoš. "ktorí sú podkutí v oblasti ekonómie a odhaľovania prúserov".
"Ministerstvo zdravotníctva odmieta toto účelové a ničím nepodložené spochybňovanie profesionálneho kreditu novozvolených členov dozornej rady VšZP," reagovala jeho hovorkyňa.
Čo sa týka nominácií členov dozornej rady za zamestnancov VšZP, ktoré Beblavý kritizuje, na ne podľa nej nemá ministerstvo ani minister žiadny vplyv.

Šéf rady so slušným mesačným platom
Odmenu za členstvo v dozornej rade budú dostávať podľa hovorkyne poisťovne Petry Balážovej len tí členovia, ktorí nie sú štátni zamestnanci. Napríklad Šípoš, ale aj Borec a Malatinský. Bez príjmu z tejto činnosti zostane napríklad Smatana z ministerstva zdravotníctva.
Borec ako šéf dozornej rady si mesačne príde na vyše 1522 eur a ostatní členovia, ktorí nie sú štátni zamestnanci na 1014,50 eur v hrubom.

Orgány nevšímajúce si škandály
K rozšíreniu orgánov štátnej poisťovne najmä o zástupcov opozície a mimovládneho sektora sa tretia Ficova vláda zaviazala v programovom vyhlásení vlády.
Bola tak nútená reagovať na škandály, ktoré sa týkali Všeobecnej zdravotnej poisťovne za druhej Ficovej vlády a vtedajší členovia predstavenstva a hlavne dozornej rady si ich nevšímali.
Išlo najmä o zmluvy poisťovne so siedmimi firmami tety jej exšéfa Marcela Foraia Anny Sučkovej. Nadštandardné zmluvy so spišským masérom Pavlom Kostkom, či pravdepodobné skresľovanie hospodárskeho výsledku za Foraiovho nástupcu Miroslava Vaďuru.
Na väčšinu týchto škandálov poukázal Beblavý. Ten sa nakoniec nestal členom predstavenstva ani dozornej rady za opozíciu.
V tejto súvislosti bol zaujímavý názor ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominat Smeru).
„Nechcem z toho spraviť trhací kalendár a divadlo, aby si na tom niekto ohrieval svoju polievku. Že teraz si tam niekto príde len preto, aby si každú chvíľu vyťahoval zmluvy a za každú cenu niečo nerelevantne spochybňoval,“ povedal v marci pre SME na margo pôsobenia opozície v dozorných radách.
Skupina Penta je menšinovým akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka SME.

Beata
Balogová
