BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) nebude vo svojej funkcii nikdy súhlasiť s povinnými kvótami na prerozdelenie migrantov do krajín EÚ.
Vyhlásil to v stredu na pôde parlamentného výboru pre európske záležitosti v súvislosti so summitom Európskej rady (15. a 16. decembra), ktorý sa bude venovať aj téme migrácie.
“Každá krajina musí mať nejaký podiel na tom, ako bude nakladať s migrantmi.
„
Premiér tvrdí, že nemá problém sa komukoľvek pozrieť do očí, keďže pri problematike migrácie je Slovensko solidárne a pomáha napr. Rakúsku, ale aj pri strážení hraníc a pobrežia kontinentu.
"Ale dočasné kvóty sa končia budúci rok a na stole je len návrh Európskej komisie o permanentných kvótach a o sankciách za každého neprijatého migranta vo výške 250-tisíc eur. Kvóty sú mŕtve, bolo prerozdelených len päť percent migrantov, čo je úplné fiasko. Takže nebude nič," povedal Fico.

Vybavia to jednou vetou?
Predseda vlády preto očakáva, že sa lídri členských krajín budú na summite sústrediť len na body, kde sa vedia zhodnúť, ako je napríklad návratová politika. "Ale redistribúcia migrantov je moment, kde veľmi rýchlo skončíme. Vybavíme to možno jednou vetou. Neexistuje, aby sme sa dohodli na povinných kvótach," uistil šéf slovenskej exekutívy.
Takýto postoj má podľa jeho slov viacero členských štátov EÚ. "Návrh EK je neakceptovateľný. Každá krajina musí mať nejaký podiel na tom, ako bude nakladať s migrantmi. My môžeme napr. zvýšiť kapacitu Gabčíkova (utečenecký tábor, pozn. TASR) či poslať viac ľudí na ochranu hraníc," pripustil Fico.
Zároveň tvrdí, že na summite bude lídrov zaujímať, čo ďalej s Tureckom, ktoré má na svojom území viac ako dva milióny migrantov a na základe dohody s EÚ sľúbilo, že ich do únie nepustí. "Chcem oddeliť ambície Turecka ako potenciálneho člena EÚ od tejto dohody, ktorá sa ukazuje ako dôležitá. Bude potrebný pragmatický prístup," uzavrel premiér.

Za vážnejší problém považuje Taliansko
Premiér tiež povedal, že Veľká Británia nemôže vyjsť z vyjednávania o podobe vzťahov s EÚ po brexite ako víťaz.
“V zahraničnej politike sme konzistentní.
„
"Veľká Británia nemôže tento súboj vyhrať, bola by to naša obrovská chyba. Sloboda pohybu, o tom sa nedá vyjednávať. Buď bude, alebo nie. Kto by nechcel dobré vzťahy s Veľkou Britániou? Ale ako to dopadne, keď si vyrokuje výhody a na druhej strane bude blokovať občanov EÚ pri hľadaní si práce či štúdiu?" pýtal sa premiér.
On sám je presvedčený, že 27 krajín EÚ musí mať výhodnejšie podmienky a každý členský štát únie musí vedieť, že stojí za to v EÚ zostať. "Dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou musí byť výhodnejšia pre úniu, aby sme nedávali energiu do krajín, kde sú protieurópske postoje," podotkol.
Za vážnejší problém však Fico považuje Taliansko, kde po neúspešnom referende odstúpil tamojší premiér Matteo Renzi a hovorí sa o predčasných parlamentných voľbách.
"Pravdepodobnosť víťazstva strán, ktoré nie sú naklonené Európe, je vysoká. Čo ak príde referendum o eure? Potom máme vážny problém," dodal.

Konzistentné postoje
Robert Fico tiež povedal, že sankcie voči Rusku nič nezmenili na správaní tohto štátu ani Ukrajiny.
"Všetci sa tu trasieme. Oba štáty majú čo plniť, ak ide o minské dohody. Naše čierno-biele videnie je nebezpečné a zlé. Ja nepôjdem proti jednote EÚ. Budem bojovať za naše vlastné záujmy, ale nebudem rozbíjať jednotu únie. Ale nenechám si ujsť príležitosť, aby som vždy na Európskej rade povedal, že som proti sankciám, ktoré sú nezmyselné," zdôraznil.
Fico tvrdí, že Rusko má svoj problém s Ukrajinou, "kde sme bez akýchkoľvek problémov povedali, že došlo k porušeniu medzinárodného práva".
"Rovnako som kedykoľvek otvorený povedať, že vojna v Iraku bola vymyslená, že som nikdy nesúhlasil s bombardovaním Belehradu, kde boli pozabíjané tisíce ľudí, že nesúhlasím s uznaním Kosova. Máme konzistentné postoje v týchto témach," deklaroval.
Premiér podľa svojich slov nerozumie, prečo by nám mali sankcie škodiť a prečo nám má klesať vzájomný obchod s Ruskou federáciou. "Máme právo komentovať tieto veci aj preto, lebo Ukrajine na rozdiel od iných aj reálne pomáhame. Držme sa svojej vlastnej pravdy, vlastných predstáv. V zahraničnej politike sme konzistentní," uzavrel Fico.
Debatovať budú aj o Turecku
Lídri budú na Európskej rade rokovať najmä o migrácii, bezpečnosti, hospodárskom a sociálnom vývoji, mládeži a vonkajších vzťahoch.
Úlohou Európskej rady bude vyhodnotiť pokrok v súvislosti s partnerským rámcom a uzatváraním kompaktov s vybranými africkými štátmi. Lídri určia ďalšie smerovania v tomto procese.
Kľúčová bude aj debata zameraná na implementáciu dohody EÚ - Turecko a reforma Spoločného európskeho azylového systému vrátane návrhov, ako aplikovať princípy zodpovednosti a solidarity v budúcnosti. Lídri budú rokovať aj o implementácii Agendy v oblasti bezpečnosti a posilnenia spolupráce v rámci EÚ.