BRATISLAVA. Po takmer desiatich rokoch nepretržitej vlády Smeru sa podľa poslankyne Národnej rady Eriky Jurinovej (OĽaNO) Robert Fico konečne prebral a ide naprávať nespravodlivosti sociálneho systému. Ako povedala v súvislosti so zvyšovaním materskej dávky Jurinová, Smer začína konať až v čase, keď strane začali rapídne klesať preferencie.
„Roky však vláda tieto skupiny obyvateľstva prehliadala, o čom svedčí aj to, že mnohé z návrhov, ktoré dnes predstavil Robert Fico sme viackrát predkladali v parlamente, no Smer ich nepodporil. V každom prípade sme radi, že vláda si konečne osvojila náš návrh na zvýšenie rodičovského príspevku a materskej, keďže hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti dlhodobo upozorňuje, že rodiny s deťmi často prežívajú od výplaty k výplate,“ povedala.

Remišová: Riešenia navrhujeme dlhodobo
Anna Verešová zas pripomenula, že už na septembrovej schôdzi NR SR za poslanecký klub OĽaNO navrhli zvýšenie materskej na úroveň 100 percent a tiež aj jej predĺženie z 34 na 52 týždňov. „Rodičia sa teda mohli tešiť oveľa skôr, to by však Smer a jeho poslanci nemohli potopiť každý opozičný návrh,“
Rodinná politika nie je podľa ďalšej poslankyne hnutia obyčajných ľudí Veroniky Remišovej len občasné zvyšovanie príspevkov v zlých časoch, keď vláde padajú preferencie.
„Rodinná politika je účinný a prepracovaný systém, v ktorom sa dívame na rodinu ako na najväčšie bohatstvo, ktoré národ má. A rodina, to neznamená len ideálna usporiadaná rodina s dvoma deťmi, to sú aj osamelí rodičia, opustení starí rodičia, rodičia, ktorí sa starajú o postihnuté deti a často žijú na pokraji biedy a z posledných síl,“ uviedla s tým, že OĽaNO dlhodobo navrhuje systémové riešenia pre rodiny v troch oblastiach: pomoc pre chudobné rodiny, podpora demografie a pomoc rodinám v kríze.

Smer viní z diskriminácie dôchodcov
„Konkrétne opatrenia by mali zahŕňať podporu nájomného bývania, rodinnú infraštruktúru, ako sú jasle, škôlky, detské centrá, ihriská. V rámci prevencie sme navrhovali, aby štát obnovil sieť bezplatných poradní pre rodiny v kríze, keďže v súčasnosti sa takmer každá druhá rodina na Slovensku rozpadá,“ zdôraznila Remišová.
Soňa Gaborčáková z OĽaNO upozorňuje, že najhoršie sú na tom rodiny, ktoré sa starajú o ťažko postihnutých príbuzných.
„Zvýšenie opatrovateľského príspevku do výšky minimálnej mzdy sme navrhovali aj pre tieto rodiny, no vláda zvýšila príspevok len o pár eur. Smer takisto neriešil diskrimináciu takmer 100-tisíc starobných dôchodcov, hoci OĽaNO ešte v máji po tretíkrát predložilo návrh, ktorý začal s odstraňovaním takejto diskriminácie. Vládni poslanci návrh však nepodporili,“ pripomenula.
