Bratislava 7. mája (TASR) - Na úlohu osobností a najvyšších predstaviteľov politického, umeleckého, vedeckého, či cirkevného života pri šírení tolerancie upozorňuje predseda výboru NR SR pre ľudské práva László Nagy. Podľa neho môžu autority spoločnosti vykonať veľa pozitívneho, ak sa samy postavia na čelo presadzovania znášanlivosti a "ak nebude cudzie cirkevnému hodnostárovi alebo predsedovi vlády zavítať do rómskej osady a pohladkať rómske dieťa, alebo odsúdiť krčmára, ktorý nepustí černocha či Róma do krčmy". Nagy to dnes uviedol v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy pri príležitosti 60. výročia víťazstva nad fašizmom.
V zápase proti neznášanlivosti môžu podľa Nagy mnohé ovplyvniť aj masovokomunikačné prostriedky, a to nielen verejnoprávne, ale najmä komerčné televízie. "Myslím si, že niektoré komerčné stanice dosť zaostávajú pri napĺňaní tolerantnosti," povedal.
Z hľadiska boja proti rasovo motivovaných trestným činom a extrémizmu podľa predsedu brannobezpečnostného výboru NR SR Roberta Kaliňáka došlo už v polícii k výraznému posunu. Na druhej strane konštatoval, že "slovenská polícia dnes absolútne rezignovala na pojem, ktorý sa volá prevencia".
Vzhľadom na nedeľňajšie výročie konca druhej svetovej vojny nezávislý poslanec Ladislav Polka uviedol, že s údivom sleduje diskusiu, či hovoriť o oslobodení alebo obsadení. "Vzdajme úctu tisíckam, miliónom padlých ľudí, a to či už boli takej alebo onakej rasy, národnosti a presvedčenia, veď tí ruskí vojaci tu nepadli ako komunisti, ale ako vojaci," povedal.
Podľa sociológa Martina Bútoru ani príležitosť 60. výročia porážky fašizmu nie je dostatočne využitá na diskusiu a pripomínanie si slovenskej minulosti a dejín zahŕňajúcej heroické, ale aj tragické momenty, ako napríklad SNP či deportácie Židov. "Neprekonaná minulosť je istým bremenom, ktoré je stále s nami," konštatoval.