BRATISLAVA. Nie rómske osady, ako tvrdí premiér Robert Fico, ale politici pracujúci pre seba a netrestanie korupcie vedú k extrémizmu najviac. Ukázal to prieskum agentúry Focus, ktorý si objednala organizácia INEKO.
Až 40 percent ľudí považuje kvalitu demokracie na Slovensku za skôr zlú až mizernú, spokojných je len 26 percent. Za posledných päť rokov sa úroveň demokracie zhoršila podľa 43 percent ľudí a zlepšila len podľa 18 percent z opýtaných.
Reprezentatívny prieskum na vzorke 1020 respondentov urobila agentúra Focus na prelome októbra a novembra.
„Nespokojnosť so zneužívaním moci ženie mnohých k extrémizmu,“ tvrdí Peter Goliaš, riaditeľ INEKO.

Zhruba každý štvrtý občan Slovenska vidí podľa prieskumu alternatívu súčasného stavu demokracie už aj v zrušení parlamentného systému a nastolení diktatúry. K socialistickému zriadeniu spred roka 1989 by sa vrátilo až 28 percent ľudí. Vystúpiť z Európskej únie by chcelo až 35 percent opýtaných.
„Ľuďom najviac prekáža, že politici nepracujú vo verejnom záujme, ale v záujme vlastnom alebo spriaznených podnikateľov,“ tvrdí Goliaš.
Vadí im tiež, že sa netrestá nehospodárne nakladanie s majetkom a peniazmi štátu, ako aj to, že si ľudia nie sú rovní pred zákonom a vymožiteľnosť práva je slabá.
Najviac frustrovaní zo súčasného stavu sú voliči Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), najmenej voliči Smeru. Voliči ĽSNS a hnutia Sme rodia si v porovnaní s inými stranami menej uvedomujú súvis medzi kvalitou demokracie a kvalitou života, vyplýva z prieskumu.
„To môže vysvetľovať ich väčšiu ochotu akceptovať radikálne riešenia,“ dodáva šéf INEKO.
Práve voliči týchto dvoch strán sú najviac ochotní podporiť vystúpenie Slovenska z EÚ. Voliči Sme Rodina tiež najviac pripúšťajú nastolenie diktatúry, či návrat do socializmu.
Extrémne riešenia podporujú podľa prieskumu väčšinou ľudia s nižším vzdelaním aj príjmom.


Beata
Balogová
