BRATISLAVA 7. mája (SITA) - Slovensko sa ani po 60 rokoch od oslobodenia spod fašizmu nedokázalo vyrovnať so svojou vojnovou minulosťou, myslí si člen brannobezpečnostného výboru NR SR Ladislav Polka (nezávislý). Kritické obdobie rokov 1938 až 1948 podľa neho naďalej zostáva zdrojom národnostných nedorozumení a prispieva k šíreniu národnostnej intolerancie. Ako uviedol v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy je nevyhnutné, aby politici urobili „čiaru za minulosťou“ a zabránili tak vyhrocovaniu konfliktov.
Podľa predsedu parlamentného výboru pre ľudské práva Lászlóa Nagya (SMK) sa minulosti po roku 1945 treba postaviť čelom a odstrániť prípadné krivdy bez ohľadu na etnickú príslušnosť postihnutých.
Z pohľadu štátu by odškodnenie predstavovalo „smiešne sumy“, súhlasil podpredseda Smeru – Sociálnej demokracie Robert Kaliňák. Vzťahy Slovákov k národnostným menšinám podľa neho neohrozuje etnický extrémizmus. Niektoré ostrejšie strety na obidvoch stranách nie sú podľa Kaliňáka prejavom etnickej neznášanlivosti ale politickej rivality. O tolerantnosti slovenskej spoločnosti svedčí podľa neho aj správanie k prisťahovalcom a absencia protiprisťahovaleckej agendy medzi politickými stranami.
Sociológ Martin Bútora z Inštitútu pre verejné otázky si myslí, že slovenská spoločnosť na rôznorodosť nie je zvyknutá, čo považuje za jeden z hlavných problémov Slovenska v multikultúrnej Európe.