BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska sa rozhodol nepodpísať novelu Rokovacieho poriadku Národnej rady SR schválenú 6. decembra tohto roku.
Informoval o tom Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta. Napriek nepodpísaniu prezidentom novela nadobudne platnosť, keďže bola aj opätovne odsúhlasená v parlamente
Politický tlak vládnej väčšiny
Parlament prelomil na poslednej tohtoročnej schôdzi veto hlavy štátu. Zmeny v rokovacom poriadku opäť prijal 79 hlasmi.
Kiskovi sa nepozdávajú, upozornil na ich možný zásah do ústavou garantovaných politických práv a slobôd, medzi ktoré patrí aj sloboda prejavu.
Videl aj možný neprimeraný politický tlak vládnej väčšiny zameraný na obmedzenie účinného výkonu politiky opozičnou menšinou.
Novelu rokovacieho poriadku navrhli koaliční poslanci z SNS, Smeru a Mosta-Híd. Pôvodne ju inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
Za prelomenie prezidentovho veta hlasovali prítomní poslanci Smeru, SNS, Mosta-Híd a nezaradení poslanci Alena Bašistová, Martina Šimkovičová, Peter Marček a Rastislav Holúbek. Opozícia následne oznámila, že sa obráti na Ústavný súd SR.
Návrh mal jedno vystúpenie vziať
Nový rokovací poriadok ponecháva poslancom možnosť vystúpiť k jednému návrhu dvakrát. Hlásiť sa naďalej budú teda môcť aj písomne, aj ústne. Pôvodný návrh im mal jedno vystúpenie vziať. Novela zavádza zároveň časové limity.
Poslanci, ktorí budú vystupovať v mene klubu, dostanú 30 minút. Tí, čo budú rečniť za seba, budú mať po písomnom prihlásení 20 minút a po ústnom desať minút.
Časové obmedzenia dostali aj ministri, hoci v pôvodnom návrhu mali mať neobmedzený priestor. Po novom budú mať 20 minút na vystúpenie v rozprave k návrhu. Výnimku dostanú, ak budú čeliť odvolávaniu. Vtedy ich vystúpenie nebude časovo limitované.
Zakazuje transparenty aj fotografie
Neobmedzený priestor na vystúpenie bude mať prezident SR, predseda parlamentu, predseda vlády, predkladatelia návrhov zákonov a spravodajcovia. Do časových obmedzení pre poslancov sa nebude počítať čas potrebný na prednesenie pozmeňujúceho návrhu k zákonu.
Rokovací poriadok zároveň zakazuje transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu.
Poslanci tiež budú mať zákaz robiť fotografie, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.