SME
Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Prehovorila o živote týranej ženy: Muž mi dvakrát strelil do hrude

Janku Vrbovú sa v roku 2014 pokúsil zavraždiť vtedajší manžel Jaroslav Bača, ktorý bol starostom za Smer.

Súvisiace: Janka Vrbová I Stĺpček
Janku Vrbovú sa v marci 2014 pokúsil manžel zastreliť. Súdny proces doteraz nie je uzavretý. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav Bača ako starosta obce Višňové (Smer) v marci 2014 v opitosti dvakrát vystrelil na svoju manželku Janku Vrbovú. Guľky ju zasiahli v blízkosti srdca, sama si privolala pomoc a lekári jej zachránili život.

Okresný súd v Trenčíne Bačovi vymeral v utorok 6. júna tohto roka 20-ročný trest odňatia slobody. Obhajca sa voči nemu na mieste odvolal.

Krajský súd v Trenčíne rozsudok okresného súdu z júna v pondelok potvrdil a Bača má ísť za pokus o vraždu svojej
manželky na dvadsať rokov do väzenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Strelec zo Smeru dostal dvadsať rokov Čítajte 

S Jankou Vrbovou sme sa rozprávali vlani v decembri.

Ako teraz žijete?

„Určite nie tak, ako by som si predstavovala. Podstatnú časť môjho času zaberá riešenie dôsledkov toho, čo sa stalo. Či už ide o o samotný proces, alebo o zdravotné problémy. Práve tento týždeň som sa vrátila z kúpeľov, kde som bola na regenerácii mojich prestrelených pľúc. Ale najviac ma o životnú energiu oberá samotný proces. Prešli už takmer tri roky a stále to nie je vyriešené.“

Čo sa teda pred tými takmer troma rokmi stalo?

„Bolo to 15. marca 2014. Brat oslavoval šesťdesiatku a ja som mu pomáhala s prípravou. Zároveň som sa starala o nášho najstaršieho brata, ktorý bol postihnutý – už, žiaľ, zomrel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prišiel tam môj vtedajší manžel, ktorý ani nebol pozvaný, a neustále sa dožadoval mojej pozornosti. Bol pod vplyvom alkoholu. Keď usúdil, že sa mu dosť nevenujem, asi si to chcel so mnou vybaviť.

Prečítajte si tiež: Kult(úra) ubližovania Čítajte 

Mali ste podobné konflikty aj pred tým?

„Áno. Zabitím sa mi vyhrážal vždy, keď bol opitý. Keď bol triezvy, všetko bolo v najlepšom poriadku. Bola som najlepšia manželka na svete. Keď si vypil, bola som zrazu najhoršia manželka, ktorá stále chce niekam chodiť, chce sa vzdelávať a neviem čo by ešte robila. Táto jeho agresivita, ktorá bola vždy spojená s alkoholom, vyústila až do toho ohavného činu.“

Pokúšali ste sa tie problémy nejako riešiť?

„Pokúšala. Nabádala som ho, aby s tým alkoholizmom niečo robil. Aby sa dal odborne liečiť. Keď odmietal ísť sám, zobrala som ho a išli sme do sanatória v bratislavskej Petržalke k doktorovi Novotnému.

Boli sme tam asi dvakrát. Doktor Novotný skonštatoval, že môj vtedajší muž má problémy s alkoholom, aj mu navrhol liečbu. Ale on to odmietol. Nič také si nepripúšťal.“

Čo bolo ďalej?

„Striedali sa obdobia triezvosti a opitosti. Ale interval obdobia triezvosti sa neustále skracoval a obdobia opilosti boli čoraz agresívnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľmi som sa bála, kam to povedie. Sťažovala som sa kamarátke a ona mi poradila jednu vec. Aby som spísala na papier, ako sa správa v čase, keď je opitý, a keď bude triezvy, aby som mu to dala podpísať. Aj som to raz urobila. Popísala som, čo všetko mi robil, aký bol vulgárny, vrátane toho, ako sa mi vyhrážal, že ma zastrelí.“

Kedy to bolo?

„Sedemnásť mesiacov pred tým skutkom.“

Ako zareagoval, keď ste mu ten list ukázali?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu