BRATISLAVA. Kapor patrí na Slovensku k najčastejším vianočným pokrmom. Kapry predávajú obchodníci niekoľko dní pred Štedrým dňom živé, na žiadosť kupujúceho ho však môžu zabiť.
Nesmú ich však usmrcovať nešetrne, na verejných priestranstvách a ani ich porciovať na známe podkovičky, aby rybacinu prípadne nekontaminovali.
Predaj kaprov každoročne kontrolujú pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinárskej správy. Každý, kto chce ryby predávať, musí splniť oznamovaciu povinnosť, kde napíše, aké ryby s akým pôvodom, kde a v akom časovom rozpätí bude predávať. Regionálni kontrolóri štátnej veterinárnej a potravinárskej správy ich potom podľa údajov môžu prísť skontrolovať.
"Drvivá väčšina zákazníkov kupuje živých kaprov a zabíja ich doma," hovorí predajca Milan Žitňanský z obchodu u Petra v Bánovciach nad Bebravou. Každý rok v období pred Vianocami predáva aj živé kapry. Na žiadosť zákazníka ich usmrcuje, ale len ojedinele. Aj pri tom však platia presné pravidlá.
Za plentou a bez porciovania
Štátna veterinárna a potravinárska správa vydala usmernenie, ktoré upravuje aj predaj a zabíjanie kaprov. Nádrže v predajniach a v stánkovom predaji nemôžu byť preplnené a predajca v nich musí zabezpečiť výmenu pitnej vody.
Ryby môže podľa smernice omráčiť úderom do hlavy a hneď potom jej pretne miechu a cievy presným rezom vedeným za hlavou alebo prerezaním žiabrových oblúkov.
Povolené je aj omráčenie prístrojmi s elektrickým výbojom či plynným oxidom uhličitým.
Vedúci farmy Hate na chov rýb v Párnici na Orave Vladimír Zvara hovorí, že usmrcovanie nemôže prebehnúť na verejnom priestranstve. Predávajúci na to často využívajú plenty. "S kupujúcim tam môže byť napríklad nejaké dieťa a môže ho to traumatizovať," odôvodňuje Zvara.
Obchodník môže klientovi rybu vypitvať, ale nesmie ju podľa neho porciovať na filety. "Zasahovať do svaloviny sa môže len na certifikovaných pracoviskách. Predchádza sa tým riziku kontaminácie," vysvetľuje Zvara. V chladnom vianočnom období je podľa neho znečistenie mäsa síce nízke, no nariadenia sú robené všeobecne, a preto ich treba dodržiavať.

Kontroly aj na farmách
Kontrolóri navštevujú aj farmy, ktoré ryby chovajú. Zvara sa na svojej farme orientuje na chov pstruhov, kaprov dodáva v spolupráci s firmou Kotler z Dunajskej Stredy. Predajcom po celom Slovensku dodáva jeho farma každé Vianoce okolo 75-tisíc kusov kaprov.
"Kontroly chodia na farmy minimálne raz ročne," opisuje. Každá farma musí pred spustením získať od štátu osvedčenie na chov rýb. Bez neho ide o chov rýb načierno.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce

Beata
Balogová
