Slováci odmietajú demokraciu v chudobnejších regiónoch. V najmenších dedinách, kde starí ľudia nie sú každý deň na sociálnych sieťach, však Marian Kotleba či Boris Kollár až tak nebodujú, tvrdí politický geograf Tibor Madleňák.
Prekvapilo vás, že tretina ľudí smúti za socializmom a štvrtina by rovno privítala diktatúru?
„To, že tu sú takéto trendy, ma neprekvapilo. Takisto nie je prekvapujúce, že množstvo nezamestnaných a starších ľudí cíti nostalgiu za socializmom. Ale počet ľudí, ktorí vidia diktatúru ako alternatívu k demokracii už áno. Toto zistenie si zaslúži oveľa väčšiu pozornosť, ako len niekoľko článkov v médiách. Mal by na to zareagovať aj vzdelávací systém. Sám ako učiteľ vidím, že žiaci často krát pristupujú nekriticky k rôznym zdrojom a často nevedia odhaliť zavádzajúce informácie či dezinformácie, ktoré sa šíria sociálnymi sieťami. Tento problém majú ale aj v zahraničí.“
Aké sú vaše skúsenosti ako učiteľa?
„Keď so žiakmi diskutujem, veľakrát nemajú predstavu o tom, čo je to diktatúra. Chýba im kritické myslenie a to je pole pôsobnosti pre antisystémové strany, ktoré bodovali aj v tomto prieskume. Na druhej strane je dôvod byť kritický k stavu demokracie na Slovensku a tento pocit majú aj silne prodemokraticky orientovaní ľudia. Je to vidieť aj vo výsledkoch prieskumu Ineko.“
Čo hovoria výsledky prieskumu Ineko z pohľadu politickej geografie?
„Čo je z môjho geografického pohľadu evidentné, je súvislosť medzi nadpriemernou podporou nedemokratických zriadení medzi nezamestnanými a medzi obyvateľmi Banskobystrického a Prešovského kraja. Tam je nezamestnanosť najvyššia a takisto je tam vysoký podiel obyvateľov so základným vzdelaním.“

Hovorí sa, že Kotleba je v malých obciach aktívny. Pritom najradikálnejšie postoje v prieskume nemajú obyvatelia najmenších dedín. Prečo?