SME

Vláda so Smerom bola jediná stabilná alternatíva, hovorí Bugár

Žitňanská sa domnieva, že v rezorte spravodlivosti plní programové vyhlásenie.

Predseda Most-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár.Predseda Most-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár bol pred marcovými parlamentnými voľbami rozhodnutý byť osobne po prvý raz členom vlády, ale nižší volebný výsledok jeho strany spôsobil, že sa tak nestalo.

Povedal to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

"Dostali sme len 6,5 percenta. Vznikla nezvyčajná koalícia a najviac energie som musel venovať strane, v ktorej bolo treba pozdvihnúť náladu. Keby som bol minister, kedy by som to robil? Musel som sa takto 'obetovať'," povedal Bugár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vládu so Smerom-SD a SNS vníma ako jedinú možnú stabilnú alternatívu.

Prečítajte si tiež: Maďarič a Tomáš štvú premiéra proti mne, tvrdí Danko Čítajte 

Môžu za to voliči

"Môžme mať rôzne predsavzatia, názory či ciele, ale vo voľbách má každý len jediný hlas a voliči rozdelili percentá tak, že mohla vzniknúť len táto vláda. Reálna alternatíva boli len predčasné voľby, ale ak by sa uskutočnili, výsledok by bol ten istý," myslí si Bugár.

V súvislosti so stabilitou koalície a rečiach o predčasných voľbách Bugár zdôraznil, že to, čo zažíva na koaličných rokovaniach a potom v NR SR, keď sa dohody lídrov napĺňajú, "to sme nemali v žiadnej predchádzajúcej vláde".

Okrem iného spomenul koalíciu Ivety Radičovej, kde sa podľa jeho slov lídri na niečom dohodli a na druhý deň to už neplatilo.

"Táto koalícia je teda stabilná. Ak bola vytvorená zo vzájomne bližších stredopravých strán, boli väčšie napätia ako teraz. Môžu vzniknúť trenice, ale každá dohoda z Programového vyhlásenia vlády sa zrealizuje," uistil Bugár s dôvetkom, že keby niektorý z koaličných partnerov povedal, že nebude plniť koaličnú dohodu, to by bolo zlé.

SkryťVypnúť reklamu

Ku kauze Bašternák

Ani Bugár sa v relácii nevyhol otázke, ako vníma kauzy Smeru-SD, najmä prípad Bašternák. Tu zdôraznil, že je to kauza predchádzajúcej vlády, v ktorej Most-Híd nebol.

"Opoziční politici si myslia, že môžu byť aj vyšetrovateľmi, aj prokurátormi, aj sudcami. Ale to, že niekto porušil zákon, musí povedať súd. Ak je obava občanov, že niektoré veci môžu byť zametené pod koberec, mojou povinnosťou je konať tak, aby sa to nestalo," deklaroval Bugár a spomenul napríklad návrh, aby policajného prezidenta viac nemenoval minister vnútra.

"Nestačí len kritizovať, ale treba aj navrhovať," povedal.

V súvislosti s opozičným ústavným návrhom na zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara, ktorý sa dostal do druhého čítania, Bugár zopakoval, že Most-Híd vždy hlasoval za, a tak to bude aj teraz.

SkryťVypnúť reklamu

"Potrebujeme však, aby sa právnická obec zjednotila. Najlepšie by bolo, keby dal Ústavný súd SR výklad, že áno, parlament môže zrušiť amnestie. Vtedy s tým nebudú mať problém ani kolegovia zo SNS a Smeru-SD," uzavrel.

Žitňanská: Zmeny robíme

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) v relácii uviedla, že sa domnieva, že v rezorte spravodlivosti postupne plní programové vyhlásenie vlády.

"Ja si myslím, že to, čo bolo dohodnuté v programovom vyhlásení vlády, tak krok za krokom tie najdôležitejšie zmeny robíme. Takže ak hovoríme o justícii, tak z môjho pohľadu sú kľúčové novela exekučného poriadku, nová právna úprava osobného bankrotu, nová právna úprava elektronického platobného rozkazu. To sú pre mňa kľúčové veci, ktoré boli dôležité urobiť v prvom roku, pretože vyžadujú aj nejakú implementačnú fázu a môžu priniesť reálne zlepšenie vymáhateľnosti práva a reálny benefit pre určité skupiny obyvateľov," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo dôveryhodnosti súdov pripomenula, že na jeseň tohto roka bol publikovaný prieskum verejnej mienky, ktorý robila Súdna rada v spolupráci s mimovládnou organizáciou Via Iuris a z tohto prieskumu vyplynulo, že oproti predchádzajúcemu roku sa zvýšila miera dôveryhodnosti justície.

"Nehovorím, že sú to dáta, ktoré sú ideálne, ale ak sme sa ako keby odlepili od toho pomyselného dna nedôveryhodnosti, tak potom si myslím, že je to dobrý štart," uviedla.

Dôležitý schránkový zákon

Za dôležitý považuje aj protischránkový zákon. "Účelom tohto zákona je maximalizovať transparentnosť vo vzťahu štát verzus biznis a bude sa vzťahovať nielen na verejné obstarávanie, ale v zásade na všetky vzťahy, do ktorých štát vstupuje bez ohľadu na to, či ide o nejakú formu dotácie, eurofondy, alebo iné," vysvetlila.

SkryťVypnúť reklamu

Lucia Žitňanská sa vyjadrila aj k problémom v súvislosti s neobsadeným postom na Všeobecnom súde Európskej únie v Luxemburgu.

"Mali sme opakované problémy v minulosti aj s výberom kandidátov na štrasburský súd, teraz sa to týka Luxemburgu. Po prvé, asi je len obmedzený počet tak komplexných právnických osobností, ktorí okrem toho, že sú odborníci v danej oblasti, sú aj dostatočne široko jazykovo vybavení a predstavujú tú komplexnú osobnosť aj pokiaľ ide o iné predpoklady. Druhý problém je, že možno nie každý, kto disponuje týmito predpokladmi, má záujem predstupovať pred Súdnu radu. Aby sme boli úspešnejší, pravdepodobne to chce prekonať možno aj isté animozity, ktoré aj v právnických profesiách sú," dodala s tým, že Slovensko nie je jediný štát, ktorý má s týmto problém.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Procházka neuspel ako kandidát na sudcu v Luxemburgu Čítajte 

Béla Bugár

Béla Bugár.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Gábora G. z prijímania úplatku v roku 2022.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 441
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 983
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 5 967
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 603
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 112
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 341
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 891
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 449
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktor Gyökeres oslavuje gól.

O víťazovi pohára muselo rozhodnúť až predĺženie.


Futbalisti Royale Union Saint-Gilloise.

O majstrovi Belgicka rozhodlo až posledné kolo nadstavbovej časti.


Slovenskí reprezentanti na MS v malom futbale 2025.

V poslednom zápase prehrali s Bulharskom.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu Nottingham - Chelsea.

Triumf Manchestru City zaistil nožničkami Ilkay Gündogan.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu