BRATISLAVA. Najnižšie šance osloviť v budúcnosti voličov majú extrémistická ĽSNS, mimoparlamentné KDH a koaličný Most-Híd.
Celkový potenciál strán v sebe zahŕňa voličov, pre ktorých by bola strana prvou voľbou, potom tých, ktorí by jej dali svoj druhý hlas a takisto voličov, ktorí voľbu tejto strany neodmietajú, vysvetľuje sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.
Most-Híd, ktorý sa po vstupe do vlády so Smerom stretol s kritikou ľudí najmä na sociálnych sieťach, by v budúcnosti mohlo voliť maximálne 15 percent opýtaných. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre denník SME. Na základe neho by mu dnes dalo hlas 6,8 percenta.
Práve vstup do vládnej koalície so Smerom vidí ako jednu z príčin nízkeho volebného potenciálu Slosiarik. Dodáva však, že strana má svoje preferenčné limity a ani pred voľbami nemala výrazne väčší potenciál.
Smer však za stranícky nízkym potenciálom nevidí šéf Mosta Béla Bugár. "Je za tým negatívna kampaň opozície aj médií," tvrdí. Prípadnú voličskú podporu si sľubuje od plnenia programových priorít vlády.
Bugár pritom koncom októbra písal listy na južné Slovensko, kde voličom odôvodňoval, prečo vstúpil do vlády so Smerom.

Extrémisti ako hrozba?
Voliť extrémistov z ĽSNS v budúcnosti by si vedelo predstaviť 14 percent ľudí, opačný názor má 82 percent opýtaných. Dnes by im podľa Focusu dalo svoj hlas 8,8 percenta opýtaných.
Komentátori Peter Schutz a Marián Leško si v minulotýždňovej diskusii denníka SME oponovali pri téme, aký ma Kotleba potenciál do budúcnosti.