Bratislava 9. januára (TASR) - Požiadavku na vyňatie SR spod pôsobnosti Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách dnes na expertných rokovaniach v Bratislave tlmočila Maďarsku slovenská diplomacia. Zároveň vyjadrila zásadné výhrady voči tejto právnej norme vrátane neprijateľnosti princípu exteritoriality, ktorý zo zákona vyplýva.
Pretrvávajúcu existenciu rozdielov v interpretácii zákona oboch krajín konštatovali po spoločnom rokovaní pred novinármi štátny tajomník slovenského a štátny podtajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo a Csaba Lörincz. Obaja sa však vyjadrili, že naďalej vidia priestor pre hľadanie riešení sporných otázok prostredníctvom diplomatických rokovaní. O požiadavke SR na vyňatie spod zákona by sa Budapešť mala vyjadriť pri najbližšej príležitosti.
Chlebo informoval, že SR má aj po dnešnom rokovaní iba štyri z avizovaných 1O až 11 vykonávacích predpisov k zákonu, ktoré maďarská strana sľúbila dodať. V súvislosti s podporou školstva a vzdelávania, ktorá zo zákona vyplýva, navrhli maďarskí experti zriadenie nadácie na základe slovenských zákonov, prostredníctvom ktorých by bolo možné uchádzať sa o pridelenie grantov. Ponúkli taktiež zriadenie miešanej slovensko-maďarskej komisie na kontrolu implementácie uvedeného krajanského zákona. Lörincz tlmočil zároveň Chlebovi pozvanie na stretnutie od jeho maďarského partnera Zsolta Németha, ktoré by sa malo uskutočniť koncom januára v Budapešti. Slovenská strana podľa Chleba posúdi maďarské návrhy a v krátkom čase na ne odpovie.
Štátny tajomník ďalej konštatoval, že základný problém okolo Zákona o Maďaroch v susedných krajinách nespočíva ani tak v charaktere a spôsobe výhod a podpôr, ktoré má tento zákon poskytovať občanom susedných krajín hlásiacich sa k maďarskej národnosti, ale v tom, že narúša základné princípy medzištátnych vzťahov. "Pokiaľ nechceme robiť kompromisy o princípoch, tak dosť ťažko môžeme hľadať kompromisy o detailoch," povedal Chlebo. Problém by sa mal podľa jeho slov riešiť tam, kde vznikol, a nie tam, kde má pôsobiť. Zároveň zdôraznil snahu nájsť riešenie, aby kontroverzný zákon nevytvoril vo vzájomných vzťahoch politický problém. Lörincz v tejto súvislosti zároveň vylúčil vznik konfliktu medzi oboma krajinami.