BRATISLAVA. Najobľúbenejšie krstné mená, ktoré dávajú deťom rodičia, sa oproti vlaňajšku len mierne popresúvali. U chlapcov si Jakubovia vymenil poradie s Adamami, ktorých odsunuli na druhé miesto.
Najčastejším dievčenským menom zostala aj v tomto roku Sofia. Ak by sa však mená Ema a Emma rátali spoločne, Sofiu by výrazne predbehli.
Údaje z matrík SME poskytlo ministerstvo vnútra. „Vo výstupe sme zohľadnili prvé meno dieťaťa, druhé a ďalšie meno v poradí sme nebrali do úvahy,“ vysvetlil tlačový odbor.
Najpopulárnejšie mená v roku 2016
Chlapčenské
- Jakub 1222
- Adam 1044
- Tomáš 992
- Michal 979
- Samuel 962
- Martin 876
- Matej 819
- Filip 807
- Lukáš 751
- Matúš 739
Dievčenské
- Sofia 853
- Nina 760
- Natália 757
- Viktória 694
- Ema 660
- Laura 566
- Kristína 555
- Nela 546
- Emma 514
- Eliška 504
Zdroj: MV SR
Keďže do konca roka zostáva ešte niekoľko dní, údaje sa podľa neho môžu mierne zmeniť.
V rebríčku sa opakovane objavili aj v minulosti menej časté mená ako Laura či Eliška.
Naopak, chýbajú v ňom dlhoročné stálice ako Anna, Jana či Peter.
Matrikári sa však tento rok stretli aj s netradičnými menami ako Armani, Diego či Chanel. Vyskytli sa aj Lucas, Tobias, Anny, Antoine alebo Boglárka.
Návrat ku klasike
Výber mien pre potomkov sa rokmi mení podľa etnologičky Kataríny Nádaskej vplyvom módy, ale aj celkového naladenia spoločnosti.
„V minulosti sa mená dávali najmä podľa svätcov, aby každé dieťa malo svojho nebeského patróna,“ vysvetľuje Nádaská.
Biblické mená populárne najmä na začiatku dvadsiateho storočia začali najmä po druhej svetovej vojne podľa nej nahrádzať rôzne iné, ktoré už neboli rýdzo slovenské, ale mali zahraničný pôvod.
„Posledných päť-šesť rokov sa však dá povedať, že sa opäť vraciame k pôvodným slovenským menám a populárne sú opäť aj starozákonné mená,“ pokračuje Nádaská. Ako príklad uvádza rastúcu popularitu mien ako Dávid, Teo, Timotej či Sára alebo Ester.
Éra, v ktorej sa ľudia často inšpirovali seriálmi či telenovelami, je podľa nej už na ústupe, hoci sa stále nájdu aj potomkovia ako Sandokan či Šeherezáda.

Kalendáre nik nereguluje
Na nové mená v spoločnosti reagujú rýchlo aj niektorí vydavatelia a novinky postupne pridávajú do kalendárov.
Na Slovensku však zaraďovanie mien do kalendárov nikto nereguluje, a tak sa ku konkrétnym dátumom priraďujú prakticky voľne. Môže sa teda stať, že rôzne kalendáre spomínajú rovnaké novodobé meno pri rôznych dátumoch.
„Pri starších menách sa však dodržuje úzus a zachováva sa už ustálený dátum,“ hovorí Nádaská.
Rovnaké mená v rôznych dňoch v kalendároch pritom napríklad v Maďarsku nie sú až takou výnimočnosťou. Tamojšie kalendáre niektoré mená spomínajú počas roka opakovane, preto meniny v krajine nie sú také populárne ako na Slovensku. Napríklad Pál by ich slávil sedemkrát do roka.
Ak niekto svoje meno nenájde v kalendári vôbec, nemusí sa na dátum svojich menín pozrieť len do zahraničia. Pomôckou môžu byť aj cirkevné kalendáre, kde sú aj mená, ktoré bežné svetské kalendáre nespomínajú, hoci do spoločnosti postupne prenikajú. Takými sú napríklad Gorazd či Svorad.

Beata
Balogová
