SME

Najväčšie výzvy, ktorým čelí EÚ, sú prisťahovalectvo a terorizmus

To sú dva kľúčové výsledky posledného štandardného prieskumu Eurobarometra.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Európania naďalej považujú prisťahovalectvo a terorizmus za najväčšie výzvy, ktorým EÚ v súčasnosti čelí. Podpora priorít a politík Európskej únie zostáva výrazná a od jari 2016 sa ešte zvýšila.

To sú dva kľúčové výsledky posledného štandardného prieskumu Eurobarometra, ktoré boli v piatok uverejnené spolu s osobitným prieskumom Eurobarometra "Budúcnosť Európy".

Terorizmus aj hospodárska situácia

Agentúru SITA o tom informovala Jana Cappello, vedúca tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Občania pri otázke, aké sú ich najväčšie obavy, naďalej najčastejšie poukazujú na prisťahovalectvo ako na problém, ktorému EÚ čelí.

Myslí si to 45 percent z opýtaných. Druhým najčastejšie uvádzaným problémom zostáva terorizmus (32 %). So značným odstupom za ním nasleduje hospodárska situácia (20 %), stav verejných financií členských štátov (17 %) a nezamestnanosť (16 %).

Prisťahovalectvo sa vníma ako problém číslo jeden pre EÚ vo všetkých členských štátoch s výnimkou Španielska a Portugalska.

Na úrovni jednotlivých krajín vzbudzujú najväčšie obavy nezamestnanosť (31 %) a prisťahovalectvo (26 %). Hospodárska situácia je na treťom mieste (19 %).

Migrácia ľudí

Ako ďalej informovala Jana Cappello, v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom z jari 2016 sa podpora prioritných tém stanovených Európskou komisiou ďalej zvýšila.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o otázku migrácie, 69 % Európanov uvádza, že podporujú spoločnú európsku politiku v oblasti migrácie a 61 % má pozitívny názor, pokiaľ ide o migráciu ľudí z iných členských štátov EÚ.

Viac ako polovica, 56 % Európanov má však negatívny názor na prisťahovalectvo ľudí z krajín mimo EÚ. Väčšina, 81 %, je za "voľný pohyb občanov EÚ, ktorí môžu žiť, pracovať, študovať a podnikať kdekoľvek v EÚ".

Podpora eura sa mierne zvýšila - podporu 58 % má v celej EÚ a 70 % v eurozóne. Pokiaľ ide o investície v rámci EÚ, 56 % Európanov súhlasí s tým, aby sa verejné finančné prostriedky používali na stimulovanie súkromných investícií na úrovni EÚ.

Dôvera v národné parlamenty a vlády

Prieskum zároveň ukázal, že pokračuje pozitívny trend a oproti jari 2016 sa dôvera v EÚ zvýšila z 33 % na 36 %. Zvýšila sa aj dôvera v národné parlamenty a vlády, zostáva však pod úrovňou dôvery v EÚ. Neutrálny obraz o únii má 38 %, pozitívny 35 % a negatívny obraz 25 %.

SkryťVypnúť reklamu

Štyria z desiatich Európanov sa domnievajú, že ich hlas má v EÚ váhu, čo je iba mierne pod vrcholom 42 % zaznamenaným na jar 2014 a na jar 2015. Spolu 67 % Európanov sa cíti byť občanmi EÚ.

Prieskum sledoval aj informovanosť o programe Erasmus, ktorá podľa neho od roku 2009 výrazne vzrástla. V súčasnosti o ňom počula viac ako polovica Európanov.

Väčšina Európanov (86 %) má pozitívny obraz o tomto programe. Aj keď sa informovanosť o tomto programe medzi jednotlivými krajinami značne odlišuje, Erasmus považuje za pozitívny signál väčšina obyvateľstva vo všetkých členských štátoch.

Rímsku zmluvu vníma ako pozitívnu udalosť v dejinách Európy 69 % Európanov. Tento názor zastáva väčšina respondentov Eurobarometra vo všetkých členských štátoch, uvádza sa ďalej v tlačovej správe Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Ponuka vyhliadok do budúcnosti

Z prieskumu Budúcnosť Európy zas medzi iným vyplynulo, že dve tretiny (66%) Európanov vnímajú EÚ ako miesto stability v nepokojnom svete.

To, že európsky projekt ponúka mladým ľuďom v Európe vyhliadky do budúcnosti, si myslí 60 % opýtaných. Spolu 82 % Európanov zas súhlasí s názorom, že trhové hospodárstvo by malo ísť ruka v ruke s vysokou úrovňou sociálnej ochrany.

Viac ako šesť z desiatich si myslí, že by sa malo viac rozhodovať na európskej úrovni, a to v mnohých oblastiach. Osem z desiatich uviedlo, že k týmto oblastiam patrí boj proti terorizmu a podpora demokracie a mieru (80 % v oboch oblastiach).

Viac ako sedem z desiatich má rovnaký názor na oblasť ochrany životného prostredia (77 %), podpory rovnakého zaobchádzania s mužmi a ženami (73 %), ako aj na riešenie otázky migrácie z krajín mimo EÚ (71 %).

SkryťVypnúť reklamu

Jesenný štandardný prieskum Eurobarometra 2016 sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov od 3. do 16. novembra. V rámci prieskumu bolo oslovených 32 896 respondentov z jednotlivých členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

Osobitný prieskum Eurobarometer 451 Budúcnosť Európy sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov v období od 24. septembra do 3. októbra. Na prieskume sa zúčastnilo 27 768 ľudí z členských štátov EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 983
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 362
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 586
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 092
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 066
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 787
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 096
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 424
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Bratislave.

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Vysokoteľné jalovice sú nedostatkové, vraví Gajdoš z poľnohospodárskej komory.


2
Ilustračná snímka.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok.


TASR 2
Na Púchovskej došlo k neočakávanej situácii.

Sprejazdniť by ju mali do konca apríla.


2

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu