Bratislava 8. mája (TASR) - Národná rada SR bude o ústavnej zmluve Európskej únie hlasovať na stredajšom rokovaní. Na jej prijatie je potrebná trojpätinová väčšina hlasov všetkých poslancov.
Ústavnoprávny výbor parlamentu odporučil plénu euroústavu schváliť, a to ako medzinárodnú zmluvu, ktorá bude mať prednosť pred slovenskými zákonmi.
Pri hlasovaní by dokument mali podporiť poslanecké kluby SDKÚ, SMK, ANO, ĽS-HZDS a Smeru, ako aj viacerí nezávislí poslanci. Kresťanskí demokrati zmluvu nepodporia, výhrady majú aj komunisti.
Ústavná zmluva zjednotí doterajšie zmluvné základy EÚ do jedného dokumentu, pričom má za cieľ zjednodušiť fungovanie únie a priblížiť ju občanom.
KDH však považuje ratifikáciu ústavnej zmluvy EÚ za vstup do štátneho zväzku a oslabenie postavenia menších štátov. V minulosti KDH neúspešne presadzovalo vypísanie referenda o prijatí euroústavy. "Je jasné, že nikto z poslancov KDH túto ústavu nepodporí," uviedol dnes pre TASR poslanec KDH Pavol Abrhan.
Klub komunistických poslancov bude o euroústave rokovať v pondelok. "Až tam sa definitívne rozhodneme. Sú výhrady a je predpoklad, že sa zdržíme hlasovania, ale to je momentálne môj osobný názor," povedal predseda klubu Vladimír Ďaďo.
Hlasovanie o euroústave má v pondelok na programe aj poslanecký klub Smeru. "Podľa mojich informácií, aj môjho vnútorného presvedčenia nebudú väčšie problémy, čiže predpokladám, že sa klub zhodne na podpore a bude hlasovať za," uviedol poslanec Smeru Boris Zala.
Vicepremiér Pál Csáky neočakáva pri schvaľovaní vážnejšie problémy. Je presvedčený, že po hlasovaní v slovenskom parlamente sa SR pripojí ku krajinám, ktoré už európsku ústavnú zmluvu ratifikovali a "preukázali tak odhodlanie podporiť európsku integráciu".