Bratislava 8. mája (TASR) - Preletom formácií bojových vrtuľníkov a Albatrosov a odovzdaním Štafety vďaky a víťazstva ministrovi obrany Jurajovi Liškovi sa dnes popoludní začali na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave oslavy ukončenia II. svetovej vojny určené pre verejnosť. Oslavovať prišli stovky ľudí z celého Slovenska.
"Prijal som štafetu s tým posolstvom, aby sa už nikdy na svete taká situácia nezopakovala, a aby sme už do budúcnosti mohli oslavovať len veselšie okamihy," povedal TASR Liška. Štafetu, ktorá sa začala na Dukle a prešla 240 mestami a obcami Slovenska už od stredy nesú bežci - príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR. Každé mesto sa k nej symbolicky pridalo pripnutím zelenej stužky a posledné dve pridal za ministerstvo obrany a Mesto Bratislavu práve Liška.
Medzi ľuďmi sa pohybovalo mnoho pamätníkov povstania a bojov. "Dnešný deň je dosť podstatný v mojom živote. Želám si, aby mladá generácia prijala to povstanie, tak ako my, keď sme boli mladí a budovali sme nový svet," povedal TASR jeden z veteránov, veliteľ roty a náčelník štábu partizánskeho oddielu Ladislav Beňo, ktorému zdobilo hruď množstvo vyznamenaní. Koniec vojny je veľkým momentom aj pre príslušníka I. československej armády Samuela Noska. "Ľudstvo sa zbavilo hydry a dnešný deň na znak tohto víťazstva znamená veľmi veľa," povedal. Dúfa, že mládež pochopí, čo to víťazstvo znamená pre ľudstvo. Bola s ním aj manželka Viera, ktorá sa tiež zúčastnila odboja.
Vystavenú vojenskú techniku - aligátory, Boženu, ale aj historické delá obdivovali najmä tí najmenší. Niektorí sa ňou prišli len pokochať, iní by chceli byť v budúcnosti vojakmi. "Na tom dele by som sa aj povozil, ale vojakom nechcem byť, je to príliš nebezpečné," povedal deväťročný Tomáš, podľa ktorého napríklad "v Iraku zomiera veľa ľudí". Malý Maťko si myslí, že vojaci sú dobrí. "Ja by som chcel byť veliteľom pechoty a šiel by som do Nemecka chytať nacistov," povedal.
Pre ľudí je výročie konca vojny mementom do budúcnosti. Boris z Bratislavy tvrdí, že je dôležité si pripomínať koniec vojny najmä pre mladých ľudí. "Aby vedeli, že to, čo máme, nie je zaručené," dodal. Rodáčka z Liptova Gabriela si vojnu živo pamätá. Bola zranená po tom, čo im padol do záhrady mínometný granát. "Ľudia ešte žijú a pamätajú si, a preto je potrebné si pripomínať takéto dni," myslí si.
Záujemcovia o profesionálnu armádu mohli nájsť informácie v regrutačnom stredisku. "Táto akcia im najviac ukáže, čo môžu ozbrojené sily ponúknuť. Záujemcov je veľa, materiálov však málo," posťažovala sa TASR náčelníčka regrutačného strediska kapitánka Sedláková.
Celé podujatie zorganizovalo ministerstvo obrany (MO). Tí, ktorých neodradilo veterné počasie s prehánkami, si mohli pozrieť show čestnej stráže, či ukážku bojových umení piateho pluku špeciálneho nasadenia zo Žiliny. Nechýbala ani vojenská hudba a mažoretky. "Kto iný by mal odprezentovať česť než príslušníci ozbrojených zložiek," povedal organizátor podujatia a štafety vďaky a víťazstva Miroslav Molnár z MO. V podvečerných hodinách by mala vystúpiť aj skupina Desmod a Jožo Suchý.