BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred vetrom na väčšine územia s výnimkou východu Slovenska. Miestami môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 21 metrov za sekundu (60 - 75 km/h).
Na horách na severe krajiny môže fúkať ešte silnejšie, pre tieto oblasti platí preto výstraha druhého stupňa. Očakáva sa tam výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 32 až 39 metrov za sekundu (115 - 140 km/h).
Meteorológovia tiež vystríhajú pred tvorbou snehových závejov a jazykov. Opatrní by mali byť preto vodiči na cestách severného a severovýchodného Slovenska. Na juhovýchode krajiny môže zase dopravu komplikovať hmla s dohľadnosťou 50 až 200 metrov, informuje SHMÚ.
Počasie na horách
Na horách ráno prevládalo zamračené počasie s častou hmlou alebo so slabým snežením, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Vo všetkých horských oblastiach pretrváva severozápadný vietor o sile víchrice, v nárazoch až 100 km/h.
Výrazne sa ochladilo, ranné teploty dosahovali -12 až -6°C. Za posledných 24 hodín pripadlo do päť centimetrov nového snehu, za posledných 72 hodín v najvyšších polohách do 30 centimetrov. Sneh je uložený v teréne veľmi nerovnomerne, prevažne na južných a juhovýchodných orientáciách.
Vplyvom veľmi silného vetra sa na hrebeňoch vytvárajú snehové preveje a jazyky, pod hrebeňmi nebezpečné vankúše a dosky. Povrch snehu tvorí v najvyšších polohách miestami prachový sneh. Nižšie je sneh nosný a vplyvom silného oteplenia a následného zamrznutia sa vytvára poľadovica, čo komplikuje pohyb v horskom teréne, ale výrazne stabilizuje snehovú pokrývku.
Počas dňa sa nepredpokladajú spontánne lavíny.
Lavínové nebezpečenstvo v Tatrách
V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice hlavne pre záveterné svahy s juhovýchodnou, východnou a južnou orientáciou. Na týchto miestach sa môžu vytvoriť snehové vankúše a dosky, ktoré sa môžu uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení hlavne na strmých svahoch.
Na hrebeňoch a bezprostredne pod nimi vytvára vietor snehové preveje a jazyky, ktoré sa môžu samovoľne alebo vplyvom zaťaženia uvoľniť. Pozornosť si vyžadujú najmä žľaby, depresie a terénne pasce na záveterných orientáciách. Veľké spontánne lavíny sa zatiaľ nepredpokladajú.
Riziko vzniku lavín vo Fatrách a Nízkych Tatrách a v nižších polohách Vysokých a Západných Tatier pod 1 500 m n. m. je nižšie vzhľadom na menšiu výšku snehovej pokrývky a nižšiu nadmorskú výšku, kde oteplenie a mráz stabilizoval snehovú pokrývku a vytvoril poľadovicu a silnú kôru. Tu platí malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1 stupeň. S predpokladaným snežením a zotrvávajúcim vetrom lavínové nebezpečenstvo mierne stúpa.