Autori: Ján Kováč, Tomáš Nejedlý / Trend
S ú úspešní už niekoľko rokov. U viacerých špičkových slovenských športovcov sa však v poslednom období prejavil zaujímavý fenomén.
Z dlhoročných kandidátov na prvenstvá sa stávajú víťazi. Odrazu prekonávajú sami seba a dokážu urobiť aj ten najťažší posledný krok na najvyšší stupienok.
Peter Sagan obhájil titul majstra sveta v cyklistike, tenistka Dominika Cibulková vyhrala nielen tri turnaje, no najlepšiu sezónu kariéry zavŕšila triumfom na prestížnom turnaji majsteriek v Singapure. Lyžiarka Veronika Velez Zuzulová sa stáva jasnou dvojkou na pretekoch Svetového pohára a na päty jej šliape Petra Vlhová.
Nehovoriac o chodcovi Matejovi Tóthovi, ktorý vlaňajší titul svetového šampióna tohto roku znásobil olympijským víťazstvom. Kde nájde vrcholový športovec silu prekonať samého seba a odhodlanie byť najlepší na svete? A čo si z toho môže zobrať "obyčajný smrteľník"?
Uverili, že majú na to
Podľa športového lekára Pavla Maloviča je silným faktorom dobrý realizačný tím. "To, že v ňom máte človeka, ktorý vás presvedčí, že máte na to, aby ste sa zlepšovali. Zvyčajne to býva tréner alebo niekto, kto je s tým borcom každý deň, čiže masér alebo fyzioterapeut," myslí si P. Malovič.
Niekedy býva týmto človekom psychológ, čo však podľa P. Maloviča na Slovensku stále nie je bežné.
Vo svetovom športe dnes ide o detaily. Výkonnostné rozdiely špičky sú vo väčšine športov minimálne. Kľúčové je neurobiť žiadnu chybu. A jednotlivec nedokáže myslieť na všetko. Tohtoročný zlatý olympijský medailista z Ria Matej Tóth považuje za kľúč k najväčším úspechom nový realizačný tím.
Dva roky pred olympiádou s ním začali denne spolupracovať tréner Matej Spišiak, fyzioterapeut Denis Freudenfeld, neskôr sa pridal lekár Pavol Hajmassy. Príprava bola presne naplánovaná na každý jeden deň, záverečných dva a pol mesiaca dokonca na hodiny.
"Rok dopredu sme vedeli, kde budeme, čo budeme robiť, čo jesť, kde bývať. Všetko sme smerovali k tomu, aby mal Matej v deň súťaže na sto percent vyladenú formu," hovorí tréner M. Spišiak.
Fyzioterapeut vypracoval M. Tóthovi špeciálny plán na zlepšenie techniky chôdze, ktorá vychádzala z analýzy jeho pohybu a stavby tela. Vďaka nej sa dokázal pohybovať efektívnejšie a predĺžiť krok o pár centimetrov bez toho, aby unavoval iné časti tela. Počet sústredení sa znížil na polovicu, no mali jasný cieľ, aby boli efektívnejšie.
"Mal som špičkovú stravu, zabezpečené masírovanie, nemusel som sám šoférovať, variť si a upratovať a mohol som sa sústrediť na svoje výkony," hovorí M. Tóth, ktorý v priemere prejde každý deň dvadsať kilometrov.
Tím vedel presne, aká bude teplota, vlhkosť vzduchu či sila slnka v deň olympijského štartu, postaral sa o to, aby mal pripravený ochladzovací režim. Ubytovaním mimo olympijskej dediny sa M. Tóth vyhol stresu, ktorý centrum s desaťtisíc športovcami, novinármi a funkcionármi nevyhnutne prináša.
"Na vrcholných podujatiach to už nie je o výkonnosti, pretože do minúty sa zmestí 6 - 10 ľudí, čo je pri 50 kilometroch bagateľ. Naším cieľom bolo Matejovi dokonale zabezpečiť pohodu v deň súťaže a on si potom vďaka svojej taktickej vyspelosti, inteligencii a skúsenostiam spravil preteky tak, že dokázal vyhrať," dodáva M. Spišiak.
Špičková aj starostlivosť
Na dokonalej príprave aktuálne pracuje aj triatlonista Richard Varga. Umiestnenie na 22. priečke z Londýna zlepšil na 11. miesto v Riu. A najlepšie roky má ako športovec ešte pred sebou.